31/05/2023
Hood BC 34 20 13 15 - 82 -
Black Dragons 13 15 10 18 - 56 -

Τρομακτική εμφάνιση από την Hood!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Athens Sports Hall η Hood πραγματοποιώντας μαγική εμφάνιση συνέτριψε τους Black Dragons στο ντέρμπι κορυφής του 4ου ομίλου της Summer Master League. Πρόωρο τέλος είχε το ματς για την ομάδα του Κεστεκίδη που κάλεσε time out όταν η διαφορά είχε φτάσει ήδη στους 17 πόντους. Αήττητη παρέμεινε η ομάδα του Πατσάκα που γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τα γενέθλια του Burger’s Hood και επικεντρώνεται στο προσεχές σπουδαίο ματς κόντρα στους Harlems.

Εκρηκτικό ξεκίνημα επιφύλασσε η Hood που μπαίνοντας στο παρκέ με σπασμένα τα φρένα έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Ζέγγος (9π.), Χανιώτης (7π.) Κατσούρης (6π.), Καραγιαννίδης (6π.) και Σαρρής (6π.) έβλεπαν βαρέλι το αντίπαλο καλάθι, γεγονός που αποτυπώθηκε και στον φωτεινό πίνακα. Πολύ μακριά από τον καλό τους εαυτό βρέθηκαν οι φιλοξενούμενοι, παρά την προσπάθεια των Σιάποντη (7π.), Παγώνη (4π.) και Νικολαίδη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 34-13.

Αρκετά πιο ισορροπημένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με την Hood πάντως να παραμένει ανώτερη. Οι Dragons βελτίωσαν σημαντικά την εικόνα τους, χάρη στους Μπακούρο (8π.), Κούρταλη (5π.) και Νικολαίδη (2π.), όμως το ημίχρονο τους βρήκε πίσω με 26 πόντους διαφορά. Σκορ ημιχρόνου, 54-28.

Μετά την ανάπαυλα το ματς έλαβε κάπως διαδικαστικό χαρακτήρα. Η Hood, έχοντας μεγάλη κάβα από νωρίς έδειξε σημάδια χαλάρωσης, ενώ ο Πετράκος ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά για λογαριασμό της. Στην αντίπερα όχθη, οι Μπακούρος (4π.) Κεστεκίδης  (3π.), Ανδρεάδης (3π.) και Νικολαίδης (2π.) τράβηξαν κουπί για τους Δράκους που βελτίωσαν αρκετά την εικόνα τους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 67-38.

Με παρόμοιο τρόπο κύλησε και η τέταρτη περίοδος. Το επιθετικό κρεσέντο του Ανδρεάδη (10π.) επέτρεψε στους Dragons να μειώσουν ελαφρώς τη διαφορά, ενώ από πλευράς Hood ο Καραγιαννίδης ολοκλήρωσε την εξαιρετική εμφάνιση, σημειώνοντας triple-double.

Στο τέλος του αγώνα, η Hood είχε 18/37 δίποντα, 14/37 δίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 24 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 12 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Black Dragons είχαν 15/42 δίποντα, 8/32 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Κατσούρης με 20 πόντους και double-double, έχοντας 1/1 δίποντο, 5/9 τρίποντα και 3/3 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 32 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άρης Μπακούρος με 14 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα, 2/9 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και ήταν αλάνθαστος σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Hood (Πατσάκας) : Ζέγγος 16 (1), Θεοδώρου 2, Καραγιαννίδης 13 (3), Κατσούρης 20 (5), Λαύκας 4, Πετράκος 10 (2), Πρωτόγερος, Σαρρής 6 (2), Χανιώτης 11 (1).

Black Dragons (Κεστεκίδης) : Αθανασιάδης, Ανδρεάδης 13 (3), Θεόδοτος, Κεστεκίδης 3 (1), Κούρταλης 7 (1), Μπακούρος 14 (2), Νικολαίδης 6, Παγώνης 4, Σιάποντης 9 (1).

Τι μας άρεσε : Το ασύλληπτο πρώτο 15λεπτο της Hood.