12/02/2023
LazerWolves 15 19 18 8 - 60 -
Paraliers 27 14 25 22 - 88 -

Τρομακτική εμφάνιση από τους Paraliers!

Το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Paraliers επικράτησαν των Lazers με 60-88, πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες εμφανίσεις τους και φτάνοντας τις 12 νίκες στον τρίτο όμιλο της Evolution League. Καλή προσπάθεια από τους μόλις 6 Lazers που υποχώρησαν όμως στο 3-11 μετρώντας πλέον 8 διαδοχικές ήττες. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Με σπασμένα φρένα μπήκαν στο ματς οι μετέπειτα νικητές σκοράροντας 27 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και πρωταγωνιστές τους Περσεμάτη (7π.), Σκόρδο (6π.), Βαντή (6π.), Καρουζάκη (4π.) και Οικονομόπουλο (4π.). Οι Lazers βρήκαν λύσεις επιθετικά από τους Κουφόπουλο (9π.), Μοσχάκη (2π.), Μαυρωτά (2π.) και Χαντζάρα (2π.), όμως έμειναν πίσω από νωρίς. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-27.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Γιώργου Αντωνακόπουλου βελτιώθηκε αισθητά σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 19-14. Το δίδυμο Βέλλης (8π.) – Μοσχάκης (5π.) ξεχώρισε από πλευράς γηπεδούχων, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Paraliers διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα, παρά το κρεσέντο του Μπραϊμνιώτη (8π.). Σκορ ημιχρόνου, 34-41.

Μετά την ανάπαυλα η παραγωγικότητα των δύο ομάδων βελτιώθηκε. Ο Αντωνακόπουλος (7π.) μπήκε για καλά στην εξίσωση των διακριθέντων, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Κουφόπουλο (6π.) και Μοσχάκη (5π.). Οι Paraliers, ωστόσο, επανέφεραν την διψήφια τιμή στη διαφορά, με τον Σκόρδο (12π.) να μοιάζει ασταμάτητος. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 52-66.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Paraliers ανέβασαν ακόμη περισσότερο τα ποσοστά ευστοχίας τους και έβαλαν γρήγορα τίτλους τέλους στο ματς με εντυπωσιακή επιθετική πολυφωνία. Μπραϊμνιώτης (7π.), Σκόρδος (5π.), Περσεμάτης (3π.), Οικονομόπουλος (3π.) και Βαντής (3π.) έβλεπαν βαρέλι το αντίπαλο καλάθι, βάζοντας το ένα τρίποντο μετά το άλλο. Οι Lazers δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ίδιο ρυθμό, παρά την προσπάθεια των Κουφόπουλου (4π.), Αντωνακόπουλου (2π.) και Βέλλη (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Lazers είχαν 21/44 δίποντα, 5/34 τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Paraliers είχαν 22/41 δίποντα, 13/28 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 29 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Σκόρδος με 25 πόντους, έχοντας 6/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κρίτωνας Βέλλης με 10 πόντους και double-double, έχοντας 2/4 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, ενώ είχε 3 λάθη σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Lazers (Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος 9 (1), Βέλλης 10 (2), Κουφόπουλος 21 (2), Μαυρωτάς 4, Μοσχάκης 12, Χαντζάρας 4.

Paraliers (Σκόρδος): Ανδρεαδάκης 5 (1), Βαντής 14 (2), Καρουζάκης 7 (1), Μπραιμνιώτης 15 (1), Οικονομόπουλος 7 (2), Περσεμάτης 15 (2), Σκόρδος 25 (4).

Τι μας άρεσε: Η ασύλληπτη ευστοχία των Paraliers.