10/06/2022
Beerokoillers 21 20 16 12 - 69 -
Somalia Pirates 14 9 13 19 - 55 -

Τρομακτική εμφάνιση και πρόκριση για τους Beerokoillers!

Το βράδυ της Πέμπτης στην All Star Arena οι Beerokoillers υποδέχθηκαν τους Somalia Pirates για την 5η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Summer Master League. Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και με «εκνευριστική» ευστοχία, ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Μανδηλαρά δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 69-55. Betsson mvp ο τριπλός Σάββας Αλεξόπουλος που μέτρησε 16 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Οι Beerokoillers αναμένουν πλέον να μάθουν τον αντίπαλό τους από τον τέταρτο όμιλο, ενώ οι Σομαλοί έμειναν εκτός συνέχειας. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ονειρικό ξεκίνημα για τους μετέπειτα νικητές στο ΟΑΚΑ. Με σούπερ επιθετική πολυφωνία και τους Αλεξόπουλο (6π.), Προμπονά (7π.) και Κεφαλά (4π.) να ξεχωρίζουν, οι Beerokoillers μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού, σουτάροντας με εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας. Οι Σομαλοί παρότι έμοιαζαν αιφνιδιασμένοι στα πρώτα λεπτά, έβγαλαν αντίδραση και παρέμειναν σε κοντινή απόσταση, χάρη στους Τρανούλη (9π.), Μηλιό (3π.) και Ζαχαράκη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 21-14.

Παρόμοιο το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να διατηρούν τα ηνία της αναμέτρησης διευρύνοντας το υπέρ τους προβάδισμα με ρυθμούς γεωμετρικής προόδου. Οι Αλεξόπουλος (8π.) και Προμπονάς (5π.) συνέχισαν να βλέπουν «βαρέλι» το αντίπαλο καλάθι, ενώ στην εξίσωση προστέθηκε και ο Κώστας Μανδηλαράς (5π.). Στην αντίπερα όχθη, το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα διένυσαν οι Πειρατές που βασίστηκαν εκ νέου στο δίδυμο Τρανούλης (5π.) – Μηλιός (3π.). Σκορ ημιχρόνου, 41-23.

Μετά την ανάπαυλα, οι Σομαλοί παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι. Σκόραραν με μεγαλύτερη συνέπεια, χάρη στις επιθετικές εμπνεύσεις των Μηλιού (6π.), Τρανούλη (3π.), Νικολουζάκη (2π.) και Στραβοπιεράκου (2π.), αλλά δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά. Το επιμέρους σκορ έγραψε 16-13 υπέρ των Beerokoillers, αφού το μαρκάρισμα του Ράνιου (11π. με 2 τρίπ.) έμοιαζε «άλυτος γρίφος» για τους φιλοξενούμενους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 57-36.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο. Οι Σομαλοί μείωσαν ελαφρώς τη διαφορά με τους Μηλιό και Τρανούλη να μετρούν 8 πόντους έκαστος. Ο Ράνιος προσέθεσε ακόμη 6 πόντους στην πλούσια συλλογή του και οι Beerokoillers έφτασαν εύκολα στη νίκη που τους εξασφαλίζει μια θέση στα φετινά Playoffs της Summer Master League.

Στο τέλος του αγώνα, οι Beerokoillers είχαν 20/46 δίποντα, 8/36 τρίποντα και 5/6 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 24 ασίστ, έκλεψαν 1 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Somalia Pirates είχαν 18/34 δίποντα, 6/29 τρίποντα και 1/3 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp ο εκπληκτικός Σάββας Αλεξόπουλος με 16 πόντους και triple-double!! Είχε 3/9 δίποντα, 2/14 τρίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους Πειρατές ξεχώρισε ο Βαγγέλης Μηλιός με 17 πόντους και double-double, έχοντας 4/9 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Beerokoillers (Μανδηλαράς) : Προμπονάς 16 (9 ριμπ., 2 κλεψ., 2 τρίπ.), Ράνιος 16 (4 ριμπ., 2 κλεψ., 2 τρίπ.), Ψεματίκας 2 (11 ριμπ., 1 μπλοκ), Μανδηλαράς 10 (6 ριμπ., 5 ασί., 2 τρίπ.), Κεφαλάς 9 (10 ριμπ., 6 ασί.), Αλεξόπουλος 16 (10 ριμπ., 11 ασί., 6 κλεψ., 2 τρίπ.).

Somalia Pirates (Στραβοπιεράκος) : Ρόζας (3 ριμπ.), Στραβοπιεράκος 2, Μηλιός 17 (12 ριμπ., 3 τρίπ.), Τρανούλης 25 (4 ριμπ., 4 ασί., 2 τρίπ.), Σταματέας (1 μπλοκ), Ζαχαράκης 9 (6 ριμπ., 6 ασί., 1 μπλοκ, 1 τρίπ.), Νικολουζάκης 2 (6 ριμπ., 2 ασι., 1 μπλοκ.

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο των νικητών.