20/05/2024
Baboulas BC 31 30 36 26 - 123 -
Cartel BC 12 4 14 12 - 42 -

Τρομακτική πρεμιέρα από τον Baboula BC!

Η πρώτη περίοδος του αγώνα ξεκίνησε με εντυπωσιακή απόδοση από τους παίχτες του Baboula BC. Οι Στεψιανός, Τσανίδης και Ξώμαλης είχαν εξαιρετικές στιγμές στο γήπεδο, δίνοντας τον τόνο για το υπόλοιπο παιχνίδι. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Baboula να έχουν το προβάδισμα με 31-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Baboulas BC συνέχισε να κυριαρχεί απόλυτα, ενώ οι Cartel BC φάνηκαν να μην μπορούν να βρουν λύσεις. Οι επιδόσεις των Τριανταφύλλου και Γεωργιάδη δεν ήταν αρκετές για να αντισταθούν στην ορμητική πίεση των αντιπάλων τους. Το σκορ στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν εντυπωσιακό, με τον Baboula να έχει διαφορά 45 πόντων, 61-16.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια συνέχεια του θριαμβευτικού παιχνιδιού των παικτών του Baboula. Οι Ρέντζος, Μπερμπέρης και Κυρσανίδης συνέχισαν να εντυπωσιάζουν με τις επιδόσεις τους, ενώ η ομάδα των Cartel φαινόταν να μην έχει απαντήσεις καθώς οι ανάσες τους πλέον δεν ήταν αρκετές. Η διαφορά στο σκορ έφτασε τους 67 πόντους, με το σκορ να είναι 97-30 υπέρ του Baboula.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος καθώς οι Cartel BC δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους. Οι παίκτες του Baboula BC έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 123-42.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Φώτιος Στέψιανος ο οποίος πέτυχε 24 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ.

Για τους Cartel BC ξεχώρισε ο Γιώργος Τριανταφύλλου ο οποίος πέτυχε 15  πόντους και μάζεψε 2 ριμπάουντ.

Baboulas BC: Δημητριάδης, Κυριακίδης 2, Κυρσανίδης 14(2), Μπερμπέρης 17(1), Ξώμαλης 12, Ρέντζος 15, Σιώτας 10, Στεψιανός 24(6), ΤσανίδηςΔ. 20(2), ΤσανίδηςΑ. 9

Cartel BC: Αποστολίδης 4, Βαλιάσης, Γεωργιάδης 8, Ζωγράφος 2, Μηδιάτης 9, Σεμιζίδης 4, Τενώκης, Τριανταφύλλου 15(1)