05/04/2023
Flood BC 10 8 12 9 - 39 -
Kourkoutes BC 22 16 14 20 - 72 -

Τρομακτικοί Kourkoutes!

Όντας σοβαροί και συγκεντρωμένοι από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, οι Kourkoutes συνέτριψαν την Flood στο Basketaki Arena, ισοφάρισαν σε 1-1 και έστειλαν την σειρά σε τρίτο παιχνίδι.

Αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη και να ισοφαρίσουν την σειρά φάνηκαν οι Kourkoutes στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αφού με καλάθια των Αθανασίου, Αγγελόπουλου και Νακόπουλου "έχτισαν" στο τέλος του δεκαλέπτου διψήφια διαφορά (10-22). Οι γηπεδούχοι ήταν "χαλαροί" στην άμυνα, σκόραραν με το... σταγονόμετρο και βρέθηκαν από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι "κόκκινοι" κυριάρχησαν ξανά και στις δύο μεριές του παρκέ, έπαιξαν όμορφο μπάσκετ και με πολυφωνία στην επίθεση όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά το διεύρυναν κιόλας, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +20 (18-38). Η Flood δεν θύμιζε σε καμία περίπτωση την ομάδα του πρώτου παιχνιδιού, αφού ήταν τρομερά άστοχη, κάνοντας παράλληλα το ένα λάθος μετά το άλλο.

Οι Παγόπουλος και Τσάπας με προσωπικές ενέργειες προσπάθησαν στην επανάληψη να ξυπνήσουν τους συμπαίκτες τους από τον... "λήθαργο" και να επιστρέψουν στο ματς, όμως η ομάδα του Αθανασίου έβρισε απάντηση σε κάθε καλάθι που δεχόταν. Έτσι, με καλάθια των Τεστέμπαση, Δαβιλά, Τσάκωνα και Αγγελόπουλου έκαναν το σκορ 30-52 και έβαλαν ουσιαστικά πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση.

Παρά το εύρος της διαφοράς, οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν το πόδι από το... γκάζι, έπαιξαν μπασκετάρα, έβγαλαν ωραίες συνεργασίες στην επίθεση και έφτασαν με εμφατικό τρόπο στη νίκη με 39-72! Η Flood δεν κατάφερε να προσαρμοστεί στις απαιτήσεις του παιχνιδιού, γνώρισε βαριά ήττα και καλείται να ανασυνταχθεί εν όψει του τρίτου παιχνιδιού της σειράς.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Λαδιάς με 13 πόντους (5/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο). Οι γηπεδούχοι είχαν 10/43 δίποντα, 2/20 τρίποντα και 13/21 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/48 δίποντα, 5/22 τρίποντα και 11/19 βολές. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ και έδωσαν 22 ασίστ.

Flood (Ασπιώτης): Αλικανιώτης, Ασπιώτης 3, Βλάχος 2, Γιοπάνος 5, Κουσάκης 5, Παγόπουλος 8, Σταματόπουλος 5 (1), Τσάπας 11 (1)

Kourkoutes (Αθανασίου): Αγγελόπουλος 13 (2), Αθανασίου 4, Βεϊσάκης 2, Δαβιλάς 8, Καντιώτης 8, Λαδιάς 13 (1), Μανιουδάκης 7, Νακόπουλος 4, Τεστέμπασης 6 (2), Τσάκωνας 7

Τι μας άρεσε: Το ολοκληρωτικό μπάσκετ των νικητών. Κυριάρχησαν καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και πήραν δικαιότατα τη νίκη.