21/01/2023
Αναλώσιμοι 14 11 12 8 - 45 -
Kourkoutes BC 20 21 8 20 - 69 -

"Τρομακτικοί" οι ανανεωμένοι Kourkoutes!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό  του Athens Sports Hall για το πρωτάθλημα της Master, οι ανανεωμένοι Kourkoutes παίζοντας με τις μηχανές στο ρελαντί πραγματοποίησαν ακόμη μια νίκη, καθώς οι Αναλώσιμοι υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 45-69. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι υπό το βλέμμα του νέου assistant manager, Νίκου Μιλανέλο, μπήκαν στο παρκέ με σκοπό να πάρουν τα ηνία στην αναμέτρηση, με το πέρας της πρώτης στροφής να τους βρίσκει μπροστά με σκορ 14-20. Ο Τσάκωνας σε 7:51 λεπτά συμμετοχής κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια, τελειώνοντας με 8 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Νακόπουλος(4π). Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Χρονόπουλος και Μεϊντάνης ανέλαβαν το κύριο μέρος των επιθέσεων, πετυχαίνοντας τους 10 από τους συνολικά 14 πόντους της ομάδας τους..

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού ο Σαρακινός και η παρέα του εμφάνισαν πτυχές των πραγματικών τους δυνατοτήτων, καθώς έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 25-41. Ο Τσακωνας(8π) συνέχισε να μην έχει αντίπαλο στο ζωγραφιστό, ενώ στα αξιοσημείωτα του διαστήματος αυτού ήταν οι πρώτοι πόντοι των Σταμάτη(4π) και Δαβιλά(2π)  με τα χρώματα των φιλοξενούμενων. Στον αντίποδα, ο Μανώλης ήταν ο πρώτος σκόρερ με 4 πόντους στο ενεργητικό του.

Το τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε το καλύτερο το γηπεδούχων, καθώς το κέρδισαν με το επιμέρους 12-8. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και με τους Μανώλη-Μεϊντάνη μπροστάρηδες οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή του παιχνιδιού στο μείον δώδεκα με σκορ 37-49. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμε παρουσίασαν έλλειμμα επιθετικών λύσεων, καθώς πέτυχαν μόλις 8 πόντους στο διάστημα αυτό.

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι, πίεσαν στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες, χτύπησαν στο ανοιχτό γήπεδο και κατάφεραν να πάρουν ακόμη μια νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με σκορ 45-69. Η περίοδος σημαδεύτηκε από την εκπληκτικό καλάθι που μάς χάρισαν οι Kourkoutes, με πρωταγωνιστές τους Δαβιλά, Νακόπουλο και Μανιουδάκη.

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP ο Γιώργος Τσάκωνας με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Βασίλης Μειντάνης είχε 11 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Kourkoutes είχαν 26/47 δίποντα, 2/26 τρίποντα, 11/19 βολές, 47 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 7 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 13/39 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 13/20 βολές, 38 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα και 13 λάθη .

Αναλώσιμοι(Νικολόπουλος): Ανδρόνικος 7, Αντωνιάδης, Καστανιάς, Λαμπρόπουλος 1, Λιάσκας 4, Μανώλης 10, Μεϊντάνης 11, Νικολόπουλος, Χρονόπουλος 12.

Kourkoutes(Αθανασίου) : Αγγελόπουλος 5, Βεισάκης 4, Δαβιλάς 4, Λαδιάς 2, Μανιουδάκης 8, Νακόπουλος 13, Σαρακινός 2, Σταθάτος 2, Σταμάτης 7, Τεστέμπασης 7,4, Τσάκωνας 18.

Τι μας άρεσε : Η πρώτη εμφάνιση των Δαβιλά-Σταμάτη, η επιστροφή του Μανιουδάκη, αλλά και η παρουσίαση του νέου assistant manager, Νίκου Μιλανέλο!