19/07/2021
Gladiators 16 7 13 22 - 58 -
War Gamers 25 25 32 21 - 103 -

Τρομακτικοί οι War Gamers!

Το εισιτήριο για το Final Four της Summer Master League πήραν χθες το βράδυ οι War Gamers στον Κολωνό, καθώς συνέτριψαν τους Gladiators με 58-103 και στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσουν τους Στιφάδο Bulls!

Από πολύ νωρίς οι War Gamers πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 7 πόντους του Αντιπάτη, 6 του Λαζαράκου και 5 του Διαμαντή, προηγήθηκαν με 16-25. Ο Τσακίρης με 11 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ένα τρίποντο είχε ο Σιλιβέστρου και ένα δίποντο ο Γκαλάς.

Στην δεύτερη περίοδο η παρέα του Σκλαβενίτη φρόντισε να καθαρίσει το ματς, αφού με προσωπικό show του Καραγιάννη με 14 πόντους και 5 του Διαμαντή, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 27 πόντων, 23-50. Δεν μπόρεσαν οι Gladiators να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά το τρίποντο του Βέλλη και τα δίποντα των Γκαλά – Αρφαρά.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι Πειραιώτες και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 πόντους του Διαμαντή, 7 του Παρίσου, 6 του Λαζαράκου και 5 του Καραγιάννη, έφτασαν την διαφορά στους 46 πόντους, 36-82. Ούτε και σε εκείνο το σημείο μπόρεσαν οι Μονομάχοι να περιορίσουν τον αντίπαλο, με την τριπλέτα Μισιχρόνη (4π), Σιλιβέστρου (3π) και Αρφαρά (3π) να δίνει τις λύσεις στην επίθεση. Σκορ τρίτης περιόδου 36-82!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και έτσι οι War Gamers έφτασαν με σβηστές τις μηχανές τους στην άνετη επικράτηση με 58-103, έπειτα από 9 πόντους του Καραγιάννη, 6 του Παρίσου και 4 του Λαζαράκου. Για τους Gladiators στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Μισιχρόνης και Γκαλάς με 9 πόντους έκαστος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/6 βολές, 16/52 δίποντα και 8/32 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές και έκαναν 5 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 21/32 βολές, 26/52 δίποντα και 10/28 τρίποντα. Μάζεψαν 66 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 8 λάθη.

Πολυτιμότερος των Gladiators ο Γκαλάς με 13 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 5/10 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Hall of Brands mvp των War Gamers ο Καραγιάννης με 33 πόντους (double-double), έχοντας 7/13 βολές και 13/22 δίποντα. Πήρε 21 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Gladiators (Τσακίρης): Βέλλης 3 (1), Αρφαράς 7 (1), Τσακίρης 16 (4), Πρίτσος, Γκαλάς 13 (1), Ρούσσος 1, Σιλιβέστρου 5 (1), Μισιχρόνης 13

War Gamers (Σκλαβενίτης): Παρίσος 17 (2), Λαζαράκος 18 (3), Καραγιάννης 33, Διαμαντής 16 (4), Μέμεζας 2, Αντιπάτης 9 (1), Νατσίδης 4, Ρόκκος 4

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των War Gamers!