11/12/2019
Paliagoura 19 21 23 26 - 89 -
Στιφάδο Bulls 15 18 25 21 - 79 -

Τρομερά Paliagoura με εξωγήινο Κασκάνη!!

Το βράδυ της Τρίτης 10, Δεκεμβρίου σε ένα καταπληκτικό ματς στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, τα Paliagoura πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και έχοντας το προβάδισμα σε όλο τον αγώνα με έναν απίστευτο Θοδωρή Κασκάνη να τα οδηγεί , επικράτησαν με 89 – 79 των Stifado Bulls υποχρεώνοντας τους στην δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Stifado να βρίσκουν λύσεις με 5 πόντους του Χατζή και 4 το Μέλλου, ενώ τα Paliagoura με 4 πόντους του Κασκάνη και βοήθειες από Τομαρά, Μούσουρα και Τζανάκη είχαν προβάδισμα με 11 – 9. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 6 πόντους με Λίγγο, Μέλλο και τρίποντο του Χατζή , αλλά οι πράσινοι με δύο τρίποντα από Κοντορουχά , Τζανάκη και δίποντο του Κασκάνη έγραψαν το 19 – 15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Πρόκου και βοήθειες από Μέλλο και Κολέγκα για τους Ταύρους, τα Paliagoura όμως με τον Κασκάνη(9) να είναι σε μεγάλη μέρα και βοήθειες από Τομαρά και Τζανάκη παρέμεναν μπροστά στο σκορ με 32 – 24. Στην στην συνέχεια οι Stifado προσπαθούσαν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους με 5 πόντους του Πρόκου και βοήθειες από Μέλλο, Λίγγο, αλλά οι γηπεδούχοι με Κασκάνη, Τομαρά(4) και Τζανάκη πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 40 – 33.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν γρήγορα με Λίγγο(4) και Πρόκο, όμως τα Paliagoura αντέδρασαν άμεσα και με 4 πόντους του Τομαρά και 3 του Κασκάνη έχτισαν πάλι διαφορά 9 πόντων (47 – 38). Οι Stifado περνούσαν την μπάλα στο ζωγραφιστό για να τελειώνει εύκολα τις φάσεις ο Λίγγος(7) και έπαιρναν βοήθειες και με Πρόκο(7), Κολέγκα, Καττή και Χατζή, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κασκάνης με 11 πόντους(3 τρίποντα) και ο Κοντορουχάς με τρίποντο διατηρούσαν το προβάδισμα για τους γηπεδούχους 63 – 58.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο τα Paliagoura με τον ασταμάτητο Κασκάνη να πετυχαίνει ακόμα 7 πόντους και τους Τομαρά και Κοντορουχά να βοηθούν διατηρούσαν διψήφια διαφορά από τους Stifado που σκόραραν με Χατζή, Μέλλο και Καττή( 75 – 64). Λίγγος(4), Πρόκος και Καττής πάλευαν να βάλουν στο ματς τους Ταύρους, τα Paliagoura όμως έδειχναν πως ήταν η μέρα τους και με Μούσουρα, Τζανάκη και ακόμα 5 πόντους του Κασκάνη διατηρούσαν διψήφια διαφορά (85 – 73). Στο τελευταίο δίλεπτο δεν άλλαξαν και πολλά. Οι Stifado με τρίποντο του Πρόκου ,δίποντο του Λίγγου και βολή του Μέλλου πλησίασαν στους 6 , αλλά μία βολή του Τζανάκη και τρίποντο κερασάκι στην τούρτα του Κασκάνη διαμόρφωσε το τελικό 89 – 79.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Θοδωρής Κασκάνης με 46 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Λίγγος με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασιστ και 2 τάπες.

Συνολικά τα Paliagoura είχαν 23 – 37 δίποντα, 13 – 35 τρίποντα, 4 – 8 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη. Οι Stifado είχαν 23 – 57 δίποντα, 9 – 27 τρίποντα, 8-14 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 5 λάθη.

Paliagoura( Κοντορουχάς): Τζανάκης 14 (10ρ.), Κασκάνης 46 (7ασ.), Κοντορουχάς 9 (3ασ.), Μούσουρας 8 (14ρ.), Τομαράς 12 (4ασ.).

Stifado Bulls (Κοσμίδης): Χατζής 13 (8ρ.), Λίγγος 19 (13ρ.), Πρόκος 22 (7ασ.), Καττής 5, Παγουλάτος (6 ρ.), Μέλλος 16(7ρ.), Κολέγκας 4.

Τι μας άρεσε:Τρομερό ματς έκανα η πεντάδα από τα Paliagoura και βέβαια η εξωπραγματική εμφάνιση του Θοδωρή Κασκάνη.