11/03/2023
CITÉ BC 16 9 15 12 - 52 -
Αδάμαστος 17 28 13 17 - 75 -

Τρομερή εμφάνιση και νίκη για τον Αδάμαστο!

Το παιχνίδι θα ξεκινήσει αρκετά καλά και για τις δύο ομάδες καθώς από την μια οι CITE με τα γρήγορα και εύκολα καλάθια θα πετύχουν 16 πόντους , ενώ από την άλλη ο Αδάμαστος θα καταφέρει με το δομημένο παιχνίδι του να χτυπήσει στα ίσα το ματς και να πάρουν και την ελάχιστη διαφορά με το τέλος της περιόδου.

Το καλό σερί του Αδάμαστου θα συνεχιστεί και στο δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο για ακόμα μια φορά ο Μπαλοδήμος με τα μεγάλα του σουτ θα μπορέσει να μεγαλώσει την διαφορά υπέρ της ομάδας του. Οι CITE δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα να πετύχουν μόλις 9 πόντους.

Οι CITE όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και έτσι στο στο τριτο δεκάλεπτο κυρίως με τα καλάθια του Κούση μπόρεσαν να ξανά μπουν στο παιχνίδι και να πάρουν το κάτι παραπάνω. Ο Τρακοσάρης όμως έδωσε την απάντηση για τον Αδάμαστο και χάρης τις προσπάθειες του μπόρεασν να ξανά πάρουν κάπως την διαφορά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Στρόλιος και ο Τζανέτος τα έδωσαν όλα στην επίθεση με την ελπίδα της νίκης όμως η ζημιά είχε γίνει από την αρχή του παιχνιδιού και έτσι ο Αδάμαστος έφυγε με την νίκη με τελικό σκορ 52-75.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Στέργιος Μπαλοδήμος ο οποίος πέτυχε double double καθώς είχε 27 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Ενώ ογια τους CITE άξιος αναφοράς είναι ο Χρήστος Τζανέτος ο οποίος έκανε και αυτός με την σειρά του double double καθώς είχε 10 πόντους και 11 ριμπάουντ.

CITE BC: Μπατάλας , Τζάστας 9 , Στρολιος 10 , Τζανέτος 10 , Αναγνώστου 8 (2) , Κούσης 15

Αδάμαστος: Καρακωνσταντινίδης 8 , Μπαλοδήμος 27 (6) , Μπάτας , Τρακοσάρης 33 (8) , Φαράχ 7