20/11/2022
Digeders BC 21 3 7 9 - 40 -
Basket Case 12 18 15 9 - 54 -

Τρομερό επίτευγμα από την Basket Case !

Βράδυ Κυριακής στο Basketaki Arena οι Digeders υποδέχθηκαν την Basket Case για την 9η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development 2 League. Η ομάδα του Γιώργου Χέλμη κατάφερε να επικρατήσει με 40-54, χτυπώντας έξυπνα στο low post παιχνίδι και εμφανίζοντας όλες τις αδυναμίες των Digeders. Η Basket Case, μάλιστα, φαίνεται σε βρίσκεται σε πολύ καλό φεγγάρι, αφού πέτυχε ένα σπουδαίο επίτευγμα μετατρέποντας το 0-4 των πρώτων αγωνιστικών σε 5-4. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Digeders. Με πρωταγωνιστές τους Τσούλο (11π.), Θεοδώρου (7π.) και Στέκα (4π.) οι γηπεδούχοι μπήκαν σε θέση οδηγού, φλερτάροντας και με το διψήφιο προβάδισμα. Στην αντίπερα όχθη, η Basket Case άργησε λιγάκι να βρει τα πατήματά της, αλλά παρέμεινε σε λογική απόσταση, χάρη στα καλάθια των Χέλμη (3π.), Μανσούρ (3π.), Μπογιατζή (2π.), Κ. Κολιάκου (2π.) και Καλοκαιρινού (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 21-12.

Πλήρης ανατροπή δεδομένων στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Η «Μπασκετική Υπόθεση» με εντυπωσιακό επιμέρους σερί 3-18 έφερε τούμπα το ματς. Καλοκαιρινός (6π.), Χέλμης (4π.), Μανσούρ (4π.), Κ. Κολιάκος (2π.) και Γ. Κολιάκος (2π.) σκόραραν με συνέπεια για την ομάδα τους, που διένυσε το πιο παραγωγικό της διάστημα. Μόλις 3 πόντους δια χειρός Θεοδώρου κατάφεραν να σκοράρουν οι Digeders που αντιμετώπισαν μεγάλο επιθετικό μπλακ άουτ. Σκορ ημιχρόνου, 24-30.

Μετά την ανάπαυλα η Basket Case συνέχισε να ελέγχει το ματς. Με τους Μπογιατζή (5π.), Μανσούρ (4π.), Χέλμη (4π.) και Καλοκαιρινό (2π.) να τραβούν κουπί επιθετικά, οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν σημαντικά το υπέρ τους προβάδισμα. Αλιμπέρτης (4π.) και Θεοδώρου (3π.) προσπάθησαν να κρατήσουν όρθιους τους Digeders που βρέθηκαν όμως πίσω με διψήφια διαφορά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 31-45.

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, αφού οι δύο ομάδες έδειξαν μεγαλύτερη προσήλωση στην άμυνα. Το επιμέρους σκορ έγραψε 9-9 και η Basket Case κατάφερε να επικρατήσει χωρίς άγχος.

Στο τέλος του αγώνα, οι Digeders είχαν 10/50 δίποντα, 5/27 τρίποντα και 5/7 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 4 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Basket Case είχε 22/59 δίποντα, 3/11 τρίποντα και 1/3 βολές. Μάζεψε 53 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 16 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ματθαίος Μανσούρ με 11 πόντους και double-double, έχοντας 5/9 δίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 2 μπλοκ σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Θεοδώρου με 13 πόντους, έχοντας 2/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε  24 λεπτά συμμετοχής.

Digeders (Ζορμπάς) : Αγγελάκης 2, Αλιμπέρτης 4, Ζορμπάς 2, Θεοδώρου 13 (3), Κουφογεώργος, Στέκας 4 (1), Τοπούζ, Τσούλος 18 (1).

Basket Case (Χέλμης) : Καλοκαιρινός 12, Κολιάκος Γ. 2, Κολιάκος Κ. 9 (1), Μαλάκης, Μανσούρ 11, Μπογιατζής 7 (1), Σαρακινός, Χέλμης 13 (1).

Τι μας άρεσε : Το στοχευμένο παιχνίδι της Basket Case.