24/05/2023
Basketόσαυροι 13 19 20 23 - 75 -
Honeymood Themis 18 20 16 10 - 64 -

Τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο και πρώτη νίκη για τους Basketόσαυρους!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο, με τους Honeymood Themis να καταφέρνουν να προηγηθούν με 18-13. Οι παίχτες των Basketόσαυρων προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι με εξαιρετικές ενέργειες και καλά σουτ, αλλά οι Honeymood Themis κράτησαν το προβάδισμα με την αποτελεσματική τους επίθεση και άμυνα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε σε ανάλογους ρυθμούς, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για κάθε πόντο. Οι παίχτες των Basketόσαυρων έδειξαν μεγάλη αποφασιστικότητα και συνεργασία, αλλά οι Ματακίδης και Ανδρέου παρέμειναν αξιοσημείωτοι με τις άψογες κινήσεις τους και την ακρίβεια των σουτ τους. Οι Honeymood Themis κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα όπως μπορούσαν με την διαφορά να είναι στους 5 πόντους.

Οι Κετενίδης και Χατζηιωάννης, συνέχισαν να εντυπωσιάζουν με την εκπληκτική τους απόδοση στο τρίτο δεκάλεπτο. Με οξύνοια και ταχύτητα, εκτέλεσαν καλά σουτ και πέρασαν από την άμυνα των Honeymood Themis, εξασφαλίζοντας σημαντικούς πόντους για την ομάδα τους. Ωστόσο, οι αντίπαλοί τους, Ματακίδης, Ανδρέου και Χαβαλές των Honeymood Themis, έδειξαν εξίσου εντυπωσιακή απόδοση, με ακριβή σουτ και επιθετικές προσπάθειες που διατηρούσαν τον αγώνα σε έναν αδιάκοπο συναρπαστικό ρυθμό.

Καθώς προχωρούσε το τέταρτο δεκάλεπτο, ο αγώνας έφτασε στην τελική ευθεία με μεγάλη ένταση και αναμονή για το τελικό αποτέλεσμα. Οι Basketόσαυροι, ενεργοί και αποφασισμένοι, ανέλαβαν την πρωτοβουλία τόσο σε επίθεση όσο και σε άμυνα και έτσι κατάφεραν όχι μόνο να καλύψουν την μικρή διαφορά αλλά και να φτιάξουν μια και οι ίδιοι. Έτσι κατάφεραν να φύγουν νικητές με το τελικό σκορ να είναι 75-64.

MVP του αγώνα είναι ο Βασίλης Χατζηιωαννίδης ο οποίος έβαλε 24 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Για τους Themis άξιος αναφοράς είναι ο Κωνσταντίνος Ματακίδης ο οποίος πέτυχε 17 πόντους και μπόρεσε να πάρει 8 ριμπάουντ.

Basketόσαυροι: Αικατερίνης 2 , Χοπτερίδης 2 , Στράντζαλης 10 (2) , Τσεπνίδης , Καμπέρης 1 , Ποζίνης 2 , Τσιγαρίδας 6 , Κετενίδης 19 (4) , Χριστοδουλιδης 9 (1) , Χατζηϊωάννης 24 (2)

Honeymood Themis: Σαρρής 7 , Ματακίδης 17 , Ζαχαριάδης 9 (1) , Ρούφος , Τικπασάνογλου 3 (1) , Ανδρέου 15 (3) , Χαβαλές 13