03/02/2022
Occupy Media - - - - - 46 -
Oklaχώμα - - - - - 39 -

Τρομερός Κεχαγιάς χαρίζει το ροζ στην Occupy!

Δύσκολα έβαλε η OklaΧώμα στην Ocupy Media το βράδυ της Πέμπτης. Η ομάδα του Κώστα Μπερδέση έδειξε τι αξίζει και με τις νέες μεταγραφές, κατάφερε να διεκδικήσει για 3 δεκάλεπτα 1 πολύ δύσκολο παιχνίδι. Η Occupy Media αν και δυσκολεύτηκε, κατάφερε με οδηγό τον Κεχαγιά να πάρει την πολύτιμη νίκη. 46-39 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα!

Στην πρώτη περίοδο, η OklaΧώμα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Ψαλτάκη που σημείωσε 6 από τους 12 που σημείωσε η ομάδα του, προηγήθηκε με 5 (7-12). Από την αντίθετη μεριά, ο Κεχαγιάς σημείωσε όλους τους πόντους της ομάδας του.

Στη δεύτερη περίοδο, η Occupy Media βρήκε το ρυθμό που έπρεπε για να γυρίσει την κατάστασή υπέρ της και να περάσει μπροστά στο ημίχρονο με διαφορά 3 πόντων (27-24). Ο Ρουμελιώτης πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Κεχαγιά με 12 πόντους σε αυτό το διάστημα. Για τους φιλοξενούμενους 1 τρίποντο πέτυχε ο αρχηγός Μπερδέσης.

Η κατάσταση στην 3η περίοδο ήταν ίδια και για τις 2 ομάδες, αφού με οδηγό τη σκληρή άμυνα η OklaΧώμα προσπάθησε να παραμείνει κοντά στο παιχνίδι 1 τρίποντο πέτυχε για τους μεν ο Κεχαγιάς, ενώ από 3 πόντους είχαν Χρυσανθακόπουλος και Ρήγκος για τους δε. 8-8 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά ήταν στους 3 πόντους υπέρ της Occupy Media. Μπορεί η OklaΧώμα να προσπάθησε (1 τρίποντο Λιούρδης, από 1 καλάθι Χρυσανθακόπουλος-Ψαλτάκης), αλλά η Occupy με οδηγό την άμυνα κατάφερε να πάρει αυτή την σημαντική νίκη. 7 πόντους είχε σε αυτή την περίοδο ο Κεχαγιάς. 46-39 ήταν το τελικό σκορ του ματς.

Mvp του αγώνα ήταν ο Μάριος Κεχαγιάς με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ (5-6), 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη σε 31 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Λιούρδης με 6 πόντους, 13 ριμπάουντ (1-12), 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 5 λάθη σε 37:48 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η Occupy Media είχε 15/51 (29,4%), 3/18 τρίποντα (16,7%),7/12 βολές (58,3%), 50 ριμπάουντ (12-38), 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 12 λάθη. Η OklaΧώμα είχε 9/36 (25%), 5/26 τρίποντα (19,2%), 6/12 βολές (50%), 44 ριμπάουντ (10-34), 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 13 λάθη.

Occupy Media(Περικλής Πασχάκης): Πασχάκης Χ. 2 (8 ριμπ), Τσαγκρώνης 2 (7 ριμπ), Στεφανίδης 9, Μάλλιαρης 2, Πασχάκης Π., Ροδόπουλος, Ρουμελιώτης 12 (14 ριμπ), Κεχαγιάς 19 (11 ριμπ).

OklaΧώμα(Λιούρδης): Μπερδέσης 3, Πουλουπάτης, Ρήγκος 3, Σολδάτος, Γκάβρανιτς 2, Λιούρδης 6 (13 ριμπ), Ψαλτάκης 11, Χρυσανθακόπουλος 12 (7 ριμπ), Ορφανίδης 2 (8 ριμπ).

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Παναγιώτης Ρουμελιώτης που πέτυχε 12 πόντους και μάζεψε 14 ριμπάουντ!

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο Κεχαγιάς-Ρουμελιώτης!