05/11/2023
Buzzer Eaters 14 11 12 18 - 55 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 18 12 9 13 - 52 -

Τρούπη σήκωσέ το, οι Buzzer Eaters κέρδισαν!

Δεν είναι fake news κυρίες και κύριοι. Κι όμως ! Το έργο του coach Μπαλτά άρχισε να αποδίδει καρπούς και η πρώτη νίκη των Buzzer Eaters στη φετινή Master League είναι γεγονός. Με έναν Ζαννιά από τα παλιά, έναν Καυκά σκιάχτρο και έναν Ρίζο με κρύο αίμα στο φινάλε, οι Buzzer Eaters πήραν το ντέρμπι ουραγών επί των Brooklyn Bets, βυθίζοντάς τους παράλληλα στην εσωστρέφεια του 0-5.

Ανώτεροι ήταν στο ξεκίνημα του αγώνα οι Bets που με πρωταγωνιστές τους Ρούσσο (4π.), Μπούκουρα (4π.), Αγγελόπουλο (4π.), Κουρούμαλη (3π.) και Χουσέα έκλεισαν την πρώτη περίοδο σε θέση οδηγού. Στη ζώνη του λυκόφωτος ήταν από πλευράς γηπεδούχων ο Ζαννιάς (10π.) που έγινε διψήφιος από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-18.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 11-12 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Ζαννιάς (6π.), Παναγιωτίδης (3π.) και Ρίζος (2π.) τράβηξαν κουπί στην επίθεση των μετέπειτα νικητών, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Bets απάντησαν με Κουρούμαλη (9π.) και Μουχίμογλου (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 24-30.

Μετά την ανάπαυλα οι Eaters προστάτεψαν αποτελεσματικά το καλάθι τους και χωρίς να εντυπωσιάσουν ιδιαίτερα με την επιθετική τους εικόνα, μείωσαν ελαφρώς τη διαφορά. Το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα διένυσαν οι Bets που, παρόλα αυτά, συνέχισαν να επιτίθονται πιο ορθολογικά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 37-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στις ειδικές καταστάσεις. Η κατάσταση μύριζε παράταση στον Κολωνό, όμως το μυθικό τρίποντο του σεληνιασμένου Ρίζου (11π.) έγειρε την πλάστιγγα προς την πλευρά των γηπεδούχων, οι οποίοι ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς για το πρώτο πολύτιμο ροζ φύλλο στην κατηγορία.

Στο τέλος του αγώνα, οι Buzzer Eaters είχαν 15/41 δίποντα, 5/23 τρίποντα και 10/18 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 4 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Brooklyn Bets είχαν 16/46 δίποντα, 4/20 τρίποντα και 8/12 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Καυκάς με 1 πόντο, έχοντας 0/3 δίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 4 μπλοκ και μόλις 1 λάθος.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Κουρούμαλης με 15 πόντους και double-double, έχοντας 4/10 δίποντα, 2/8 τρίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 μπλοκ και μόλις 1 λάθος.

Buzzer Eaters (Μπαλτάς) : Βουνισέας 6, Δεδεμάδης 3, Ζαννιάς 22 (4), Καυκάς 1, Παναγιωτίδης 3, Παυλόπουλος 1, Ρίζος 19 (1).

Brooklyn Bets (Μουχίμογλου) : Αγγελόπουλος 10, Κουρούμαλης 15 (2), Μουχίμογλου 5, Μπαμπάτσικος 1, Μπούκουρας 9, Ρούσσος 7 (1), Χουσέας 5 (1).

Τι μας άρεσε: Το σασπένς στο φινάλε του αγώνα.