11/12/2023
Gladiators 16 13 14 16 - 59 -
New York Fix 19 12 15 19 - 65 -

Σε τροχιά playoff οι New York Fix!

Στη πρώτη τετράδα του δευτέρου ομίλου της Master League εδραιώθηκαν οι New York Fix, καθώς για τη δέκατη αγωνιστική κέρδισαν τους Gladiators με 59-65 και πήραν το έκτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα!

Οι New York Fix ήταν αυτοί που πήραν το τιμόνι στα χέρια τους στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 7 πόντους του Παύλου και 4 του Αγρέβη, προηγήθηκαν με 13-19. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 16-19, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Βαταλίδης από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα 11 συνεχόμενους πόντους είχε ο Τσακίρης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 6 πόντους του Χατζή και 3 του Καρακούση, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +7, 24-31, 2:00 για την ανάπαυλα. Πρόλαβαν να αντιδράσουν οι Gladiators και με 5 πόντους του Τσακίρη και 4 του Μισιχρόνη, μείωσαν στο καλάθι, 29-31!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου άναψαν τα αίματα και έτσι είχαμε τις αποβολές των Βαταλίδη και Ζορμπά. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι New York Fix με τρίποντο του Καλπακίδη και βοήθειες από πέντε διαφορετικούς συμπαίκτες του, διατήρησαν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 43-46. Ο Τσακίρης με 5 πόντους συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των Gladiators, ενώ από 3 είχαν οι Μισιχρόνης, Ρούσσος και Πρίτσος. Σκορ τρίτης περιόδου 43-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Μπυρόβιοι" άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Αγρέβη, Χατζή, Καρακούση, Κουτούζο και Πλατανίτη, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 59-65! Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι "Μονομάχοι" να γυρίσουν το ματς, ωστόσο δεν τους έφταναν οι 12 πόντοι του Τσακίρη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/15 βολές, 12/35 δίποντα και 8/23 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 14/23 βολές, 18/45 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 4 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Gladiators ο Τσακίρης με 30 πόντους, έχοντας 5/7 βολές, 5/14 δίποντα και 5/10 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη. Betsson MVP των New York Fix ο Καρακούσης με 13 πόντους, έχοντας 3/4 βολές και 5/12 δίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Gladiators (Μισιχρόνης): Τσακίρης 30 (5), Νάννος, Λαδάς, Μισιχρόνης 12, Βαταλίδης 5 (1), Πρίτσος 3 (1), Ρούσσος 7 (1), Ψαράκης 2

New York Fix (Καλπακίδης): Καρακούσης 13, Καλπακίδης 3 (1), Αγρέβης 11 (1), Ζορμπάς 4, Κοκολάκης, Κολέτσος, Κούρος 2, Κουτούζος 7 (1),  Παύλου 7 (1), Πλατανίτης 6, Χαμπεσής, Χατζής 11 (1)

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!