26/11/2022
Titans 11 13 10 17 - 51 -
Space Hellas 16 16 20 13 - 65 -

Tσαφ - Τσουφ η Space Hellas!

Το Σάββατο στο Athens Sports Hall, Titans και Space Hellas συναντήθηκαν για την πέμπτη αγωνιστική της Master League! Οι Titans έπρεπε να επιστρέψουν στις νίκες μετά την ήττα, με μόλις ένα πόντο,  από τους Shots, ενώ η Space Hellas ήθελε να διατηρήσει το αήττητο για ακόμα ένα παιχνίδι! Με αρκετό κόσμο παρατάχθηκαν και τα δύο στρατόπεδα, με σημαντική απώλεια για τους "Τιτάνες" να είναι αυτή του Πόγκα.  Ένα ημίχρονο κατάφεραν τελικά να παραμείνουν ανταγωνιστικοί οι "Μπλε", με τους "Πορτοκαλί" να επιβάλλουν τελικά το ρυθμό τους και να φεύγουν με την πέμπτη σέρι νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Η έναρξη του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες να παλεύουν σώμα με σώμα. Για τους "Τιτάνες" το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους έντεκα πόντους της ομάδας να προέρχονται από πέντε παίκτες! Το συγκρότημα του ηλιαδάκη ήταν καλύτερο στα ριμπάουντ, όμως το γρήγορο παιχνίδι από Βεργόγιαννη, Παπαδόπουλο και Ντουμάνη έφερε σε θέση οδηγού την Space Hellas(11-16). Τα πρώτα δείγματα και από τους δύο πάγκους, έδειχναν ότι θα παρακολουθήσουμε μια ενδιαφέρουσα αναμέτρηση....

Στη συνέχεια του παιχνιδιού μας, ο Γιάννης Ηλιαδάκης ανέβασε στροφές και με πέντε πόντους, πέντε ριμπάουντ στην περίοδο ήταν ο πολυτιμότερος της ομάδας του. Με το σκοράρισμα να συνεχίζεται με τον ίδιο πλουραλισμό, οι Titans κρατούσαν σταθερότητα, χωρίς όμως να μπορούν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Από την άλλη η Space Hellas με όπλο της το σουτ από μέση απόσταση, διπλασίασε την επιθετική της συγκομιδή. Με Ντουμάνη - Κωνσταντινίδη - Ηλιόπουλο να βρίσκουν το χέρι τους, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν μικρή διαφορά ασφαλείας, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +8(24-32).

Επιστρέφοντας από την ανάπαυλα, οι ομάδες παρουσίασαν διαφορετικά πρόσωπα στο παρκέ. Οι "Τιτάνες" εμφανίστηκαν αποδιοργανωμένοι στην άμυνα και ιδιαίτερα άστοχοι στην επίθεση. Αυτή τους η αδράνεια έδωσε την ευκαιρία στην Space Hellas ναστείλει το σκορ σε διψήφια διαφορά. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με το σταγονόμετρο, με το δίδυμο Μιχάκη να παραμένει σε σίγαση τρία δεκάλεπτα μετά, με μόλις δύο πόντους. Ντουμάνης και Παπαδόπουλος έβρισκαν με κλειστά μάτια την διέξοδο προς το καλάθι και οι "Πορτοκαλί" έφτασαν στο +18(34-52) με την ολοκλήρωση της τρίτης στροφής.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο μπορεί να άνηκε επιθετικά στους Titans, όμως η διαφορά ήταν μεγάλη και οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να βγάλουν την αντίδραση που χρειαζόταν για την ανατροπή. Ο Ηλιαδάκης ήταν μια ομάδα μόνος του, όμως το double- double του σε πόντους και ριμπάουντ δεν ήταν αρκετό για να βρει η ομάδα του το δρόμο προς την νίκη. Η Space Hellas ευτύχησε να δει σχεδόν όλους τους παίκτες της να σκοράρουν, με εξαίρεση τον Μπαζώρα και διατήρησε το αήττητο με μια ολοκληρωτική εμφάνιση απέναντι στους αντιπάλους της. Το 51-65 ήταν το τελικό σκορ της μονομαχίας, με τους Titans να υποχρεώνονται στην δεύτερη διαδοχική ήττα τους!

Betsson Mvp του αγώνα αναδείχτηκε ο Ντουμάνης με 19 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ηλιαδάκης με 16 πόντους, 15 ριμπάουντ και 1 μπλοκ΄.

Τα συνολικά στατιστικά εμφανίζονται ως εξής: Οι Titans είχαν 44 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 22 λάθη, 1 μπλοκ, 6/9 βολές, 15/44 δίποντα, 5/22 τρίποντα. Η Space Hellas είχε 36 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 11 κλεψίματα, 15 λάθη, 1 μπλοκ, 13/22 βολές, 23/52 δίποντα, 2/10 τρίποντα.

Titans(Ηλιαδάκης): Ηλιαδάκης 16, Γλαράκης 6, Α. Μιχάκης 5, Κατσιφής 4, Πασσάς 2, Αλεφραγκής, Καρατσόλης 8, Π. Μιχάκης 3, Μπαμπάτσικος 3, Τριανταφύλλου 4.

Space Hellas(Ντουμάνης): Ντουμάνης 16, Μπαζώρας, Κωνσταντινίδης 13, Παπαδόπουλος 15, Βεγόγιαννης 10, Ελευθερίου 2, Ηλιόπουλος 4, Κασνέσης 2.

Τι μας άρεσε: Η επιτυχημένη επιστροφή της Space Hellas στα παρκέ.

Τι δεν μας άρεσε: Τα πολλά λάθη των Titans και η δυσκολία τους στο σκοράρισμα.