24/11/2021
Golden Steak Warriors 15 22 12 11 - 60 -
Pistachios 11 5 19 15 - 50 -

Τσαφ τσουφ οι Golden Steak Warriors περνούν!

Την αήττητη πορεία τους συνέχισαν το βράδυ της Τρίτης οι Golden Steak Warriors καθώς με εξαιρετικό μπάσκετ για ένα ημίχρονο και διπλάσια (58-29) συνολικά ριμπάουντ , έχτισαν διαφορά 20 πόντων και επικράτησαν τελικά των μαχητικών Pistachios με 60 – 50.

Με το γνωστό τους εκρηκτικό ρυθμό μπήκαν οι Steak στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν 11 – 0 με Νικολάου και Ντούσια να έχουν από 4 πόντους. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο οι Pistachios βρήκαν τα πατήματα τους και με τον Μουρμούρη να δίνει τον ρυθμό, Τάλαρο, Κοντογιάννη να βάζουν από 4 πόντους και τον Διονυσόπουλο να πετυχαίνει τρίποντο, έφεραν το ματς στα ίσια 11 – 11. Η πρώτη περίοδος βρήκε μπροστά 15-11 τους γηπεδούχους με καλάθια από Ντούσια και Νικολάου.

Πολύ καλό ξεκίνημα έκαναν και στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι και με Ν.Μητρόπουλο, Μπουρτζάλα και Νικολάου ξέφυγαν 22 – 11. Τα Φυστίκια αντέδρασαν προς στιγμήν και μείωσαν 22-16 ,αλλά στην συνέχεια οι Warriors ήταν καταιγιστικοί!! Έτρεξαν σερί 15-0 με κύριους εκφραστές τους Νικολάου (5), Κ. Μητρόπουλο(4) και Ντούσια , πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 37 – 16.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα και με δύο τρίποντες βόμβες του Κοντογιάννη, 6 πόντους του Κουτσουρή και 4 του Μουρμούρη μείωσαν 43 – 31.Σε εκείνο το σημείο εμφανίστηκε ο Τσιμικλής για την ομάδα του Μπαλατσούρα και με δύο κολλητά τρίποντα διαμόρφωσε το 49 – 35.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με Παπαγεωργίου και Φλίγκο να σκοράρουν για τους φιλοξενούμενους και τους Αντωνόπουλο(4), Ντούσια να απαντούν για τους γηπεδούχους για το 55 – 38. Με 5 λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα, τα Φυστίκια βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα κυρίως από Τάλαρο(5) και Κουτσουρή, για να έρθουν Αντωνόπουλος με δίποντο και Ντούσιας με τρίποντο να υπογράψουν το τελικό 60 – 50.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Μητρόπουλος με 8 πόντους, 17 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Τάλαρος με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Steak είχαν 21 / 53 δίποντα, 4 / 20 τρίποντα, 6 / 14 βολές, κατέβασαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη. Οι Pistachios είχαν 17 / 42 δίποντα, 3 / 19 τρίποντα, 7/ 18 βολές, κατέβασαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Χαρακίδας, Νικολάου 10(8ρ.), Μπαλατσούρας, Ν. Μητρόπουλος 5(18ρ.), Μπουρτζάλας 2, Αντωνόπουλος 15(7ρ.), Ντούσιας 14, Τσιμικλής 6, Κ. Μητρόπουλος 8(17ρ.).

Pistachios(Λεμπούσης): Παπακαλοδούκας, Μουρμούρης 6, Αβαρκιώτης 1, Φλίγκος 3, Διονυσόπουλος 5, Τάλαρος 12 (11ρ.), Κοντογιάννης 10, Κουτσουρής 11, Παπαγεωργίου 2.

Τι μας άρεσε: Οι εμπνεύσεις από Ντούσια και Νικολάου και η τρομερή φρόντ λάιν των Warriors.