11/12/2022
Λεγάμενοι BC 10 24 16 17 - 67 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 19 24 14 20 - 77 -

Τσαφ τσουφ το τρένο περνά!

Πολύ δύσκολα φαίνεται πως θα σπάσει (τουλάχιστον) στον πρώτο γύρο το αήττητο του Αρισταίου, καθώς οι νησιώτες επιβλήθηκαν και των Λεγάμενων στο ΣΕΦ με 67-77, σε μια ιστορική αναμέτρηση των δύο ομάδων μετά από 10 χρόνια!

Η είσοδος του Δημήτρη του Βρεττάκου ήταν το... αντίδοτο στο τρελό ξεκίνημα του Γιώργου Παούρη και του Αρισταίου στην πρώτη περίοδο του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν και να προηγούνται με 10-19.

Ο Βαλεράς πίεσε, έκλεψε μπάλες και έτρεξε στον αιφνιδιασμό, με τους "νησιώτες" να πάνε το παιχνίδι εκεί που θέλουν και να προηγούνται. Ο Σιγάλας πήρε μπάλες και προσπάθησε να σκοράρει με προσωπικές ενέργειες, αλλά ο Φιλιππόπουλος ήταν απόλαυση και ο Αρισταίος μπήκε μπροστά στο ημίχρονο με 34-43.

Η μπάλα πέρασε στον Κατσαρό, ο Σιγάλας βρήκε το χέρι του από την περιφέρεια και οι Λεγάμενοι μείωσαν (40-48) στα μέσα της περιόδου. Δεν άφησαν το παιχνίδι να γυρίσει οι παίκτες του Αρισταίου και με τον Βαλερά καλό, κράτησαν τη διαφορά, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 50-57!

Παρά την καλή επιθετική συγκομιδή στο τελευταίο δεκάλεπτο από τους γηπεδούχους, δεν απείλησαν ιδιαίτερα την παρέα του Δεμένεγα, η οποία κράτησε τη διαφορά σε διψήφιο, πήρε τη νίκη με 67-77 και διατήρησε το αήττητο!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Παούρης με 23 πόντους, 2 ριμπάουντ,4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη. Από Λεγάμενους ξεχώρισε ο Αντώνης Σιγάλας με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 15/25 δίποντα, 9/34 τρίποντα, 10/19 βολές, 32 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/43 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 13/18 βολές, 4ς ριμπάουντ, 15 ασίστ, 14 κλεψίματα και 13 λάθη.

Λεγάμενοι(Βρεττάκος):Αγαλόπουλος, Βρεττάκος 15, Κατσαρός 9, Λάγιος, Ντούρμας, Σιγάλας 11, Σκαμαγκάς 15, Σουλτάτος 9, Στάντζος 8, Χαϊκάλης.

Αρισταίος(Δεμένεγας):Βαλεράς 20, Δεμένεγας 1, Κανιάς 7, Μήτσικας, Μουλαρογιάννης, Παούρης Β. 13, Παούρης Γ. 23, Τούντας 7, Φιλιππόπουλος 6, Ψημίτης.

Τί μας άρεσε: Το ιστορικό ραντεβού των δύο ομάδων μετά από 10 ολόκληρα χρόνια!