23/11/2021
Kolosos Dunk n' Donuts 21 13 8 10 - 52 -
ESDDA Graduates 2 13 10 10 - 35 -

Τσακ μπαμ ο Kolosos!

Επιστροφή στις νίκες για τον Kolosso Dunk n' Donuts στον πρώτο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής κέρδισε εύκολα τους ESDDA Graduates με 52-35 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, με τις δύο ομάδες να κατεβαίνουν με 6 παίχτες και τους πορτοκαλί να μένουν από νωρίς με μια πεντάδα, λόγω τραυματισμού του Μπάμπη Τσίτσιρα.

Από πολύ νωρίς ο Kolosos Dunk n’ Donuts πήρε τα ηνία του αγώνα, καθώς με 8 πόντους του Χαροκόπου, δύο τρίποντα του Καραμπεσύνη, 4 πόντους του Πετρόπουλου και τρίποντο του Δημόπουλου, προηγήθηκε με 21-2. Το μοναδικό καλάθι των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά σημείωσε ο Μπάμπης Τσίτσιρας, 1:00 για το τέλος του δεκαλέπτου.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στην δεύτερη περίοδο, φτάνοντας μέχρι και στο +26, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με διατηρώντας το +19, 34-15, μετά από 5 πόντους του Παλλαντζά και 4 του Πετρόπουλου. Ο Νανόπουλος με 5 πόντους και οι Πατουλιάς – Αληγιάννης με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των ESDDA Graduates σε εκείνο το διάστημα του παιχνιδιού.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι κύλισε πόντο πόντο, με τον Κολοσσό να διατηρεί την απόσταση ασφαλείας, 42-25, χάρη σε 6 συνεχόμενους πόντους του Πετρόπουλου. Ο Πατούλιας με 6 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το σημείο, με τους Παναγόπουλο και Αληγιάννη να συνδράμουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 42-25!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι οι ροζούληδες έφτασαν εύκολα στη νίκη με 52-35, έπειτα από 4 πόντους του Πετρόπουλου και τριποντάκι του Καραμπεσύνη. Για τους ESDDA Graduates στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Πατούλιας (5π), Νανόπουλος και Παναγόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 16/48 δίποντα και 5/29 τρίποντα. Πήραν 58 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 17 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/4 βολές, 14/51 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 7 κοψίματα.

Κορυφαίος για τον Κολοσσό ο Πετρόπουλος με 16 πόντους (double-double), έχοντας 8/20 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των ESDDA Graduates ο Αληγιάννης με 6 πόντους, έχοντας 3/9 δίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 5 λάθη και είχε 1 τάπα.

Kolosos Dunk n’ Donuts (Δημόπουλος): Χαροκόπος 12, Καραμπεσύνης 9 (3), Πετρόπουλος 16, Δημόπουλος 5 (1), Κουβάρογλου, Παλλαντζάς 10 (1)

ESDDA Graduates (Τσίτσιρας): Παναγόπουλος 4, Τσίτσιρας 2, Νανόπουλος 8 (1), Δελής, Πατούλιας 15 (1), Αληγιάννης 6

Τι μας άρεσε: Το ήρεμο κλίμα του αγώνα και το ελεύθερο μπασκετάκι που έπαιξαν οι δύο ομάδες!