11/10/2023
Harlems 12 10 26 8 - 56 -
Gladiators 23 8 13 15 - 59 -

Ο Τσακίρης «εκτέλεσε» τους Harlems!

Η πρεμιέρα της Master League μας επιφύλασσε ένα τρομερό παιχνίδι ανάμεσα σε Harlems και Gladiators. Οι Gladiators ήταν εκείνοι που ξεκίνησαν με το… δεξί τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα, καθώς ο Τσακίρης με τρίποντο 1,3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 56-59. Οι Harlems έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, αλλά στο τέλος έπεσαν μαχόμενοι.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά το πρώτο δεκάλεπτο, με τους Ντάγκα και Τσακίρη να κάνουν αισθητή την παρουσία τους από νωρίς και τους Gladiators να προηγούνται 7-16. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν αρκετά επιθετικά στα πρώτα λεπτά του ματς, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι έτσι ώστε να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους +11(12-23).

Όσο καλό ήταν το ξεκίνημα των Gladiators στο πρώτο δεκάλεπτο, άλλο τόσο νωθρό ήταν στο δεύτερο. Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν σχεδόν πέντε λεπτά για να σκοράρουν για το 16-26. Ο Κοψιδάς από την άλλη πήρε τα αγαπημένα σουτάκια του από μέση απόσταση και μείωσε σε 20-26. Οι φιλοξενούμενοι δεν επέτρεψαν στους Harlems να πλησιάσουν περισσότερο και έτσι πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 22-31.

Οι Harlems μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο αποφασισμένοι να δείξουν ένα καλύτερο πρόσωπο και το κατάφεραν. Κοψιδάς και Μότσιος έδωσαν πολύτιμες λύσεις στην επίθεση, ενώ και ο Δαμίγος έκανε «βρώμικη» δουλειά και κάπως έτσι έφτασαν στο 38-38. Η πίεση από την μεριά τους συνεχίστηκε και τελικά πέτυχαν την ανατροπή, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 48-44.

Το παιχνίδι φαινόταν πως θα έμενε ντέρμπι ως το τέλος. Όπως και έγινε. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμά τους στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου (54-49), αλλά η ισοφάριση δεν άργησε να έρθει από τους Gladiators. Ο Ψαράκης αρχικά έκανε το 54-54, ενώ ο Τσακίρης απάντησε στο καλάθι του Δαμίγου για το 56-56. Τα πάντα πλέον θα κρίνονταν στα τελευταία δευτερόλεπτα και τότε ανέλαβε δράση ο Τσακίρης. Ο παίκτης των φιλοξενούμενων με μία τρίποντη «βόμβα» 1,3 πριν το φινάλε του ματς, έβαλε μπροστά την ομάδα του με 56-59. Οι Harlems δεν μπόρεσαν να βρουν απάντηση στον λιγοστό χρόνο που απέμεινε και έτσι οι Gladiators πανηγύρισαν μία μεγάλη νίκη με 56-59.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλειος Τσακίρης με 25 πόντους, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ. Από τους Harlems ξεχώρισε ο Γιώργος Κοψιδάς με 15 πόντους, και 6 ριμπάουντ.

Οι Harlems είχαν 19/46 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 9/19 βολές, 41 ριμπάουντ, αλλά και 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Gladiators τελείωσαν το ματς με 14/35 δίποντα, 7/32 τρίποντα, 10/13 βολές, 38 ριμπάουντ, όπως και 14 ασίστ, 9 κλεψίματα, 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Harlems (Δαμίγος): Κοψιδάς 15(6ρ.), Τρυγωνόπουλος 1(2ρ.), Μπουρλός 9(3ρ.), Κάντζιος 3(2ρ.), Σιάμος 7(10ρ.), Μότσιος 10(6ρ.), Σταυρόπουλος 4(6ρ.), Δαμίγος 7(6ρ.)

Gladiators (Μισιχρόνης): Βαταλίδης, Νάννος 2(1ρ.), Τσακίρης 25(7ρ.), Πρίτσος 4(6ρ.), Γκαλάς 6(1ρ.), Ντάγκας 6(1ρ.), Κόκκινος, Λαδάς 3(9ρ.), Μισιχρόνης 9(4ρ.), Ψαράκης 4(6ρ.)

Τι μας άρεσε: Το τρίποντο νίκης του Τσακίρη!