10/02/2024
Το Τρίτο Φύλο 16 6 16 14 - 52 -
Basket Case 17 15 11 8 - 51 -

Τσα(ΝΙΚΗ)δη στο τέλος το Τρίτο Φύλο!

Το Τρίτο Φύλο μπήκε με το πόδι κολλημένο στο γκάζι στο πρώτο δεκάλεπτο, χτυπούσε με τρίποντα από Δεληγιάννη(2), Τσανικίδη, Κουτσωνά και στο ανοιχτό γήπεδο με τον Γκρέμπι(4) και ξέφυγε ακόμα και με double score. Μετά το πεντάλεπτο η Basket Case έβγαλε αντίδραση και με μπροστάρη τον Κ.Κολιάκο με δύο τρίποντα και 8 πόντους συνολικά και τον Δημητριάδη να κερδίζει μάχες μέσα στο ζωγραφιστό, προσπέρασε με 17 – 16.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι πήραν ενέργεια από την εξαιρετική τους άμυνα, είχαν πολυφωνία στην επίθεση με τον Μπογιατζή μπροστάρη με 7 πόντους και έχτισαν διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, το Τρίτο Φύλο ήταν απελπιστικά άστοχο, με τον Καστρίνιο να βάζει γκολ φάουλ και τον Γκρέμπι δύο βολές, για το 32-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να διαχειριστούν τη διαφορά, με εξαιρετικό τον Χέλμη με 9 από τους 11 πόντους της ομάδας του, όμως το Τρίτο Φύλο έβγαλε αντίδραση και με κορυφαίο τον Καστρίνιο με 6 πόντους και τρίποντα από Δεληγιάννη - Κουτσωνά πλησίασε 43 – 38.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Καστρίνιο να οργιάζει μέσα στις δύο ρακέτες, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του με 45 – 46. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν άμεσα λύσεις με Κολιάκο - Δημητριάδη προσπερνώντας 50 – 46, για να απαντήσουν και πάλι οι γηπεδούχοι με Τσανικίδη και τρίποντο του Γκρέμπι για το 50 – 51. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, ο Χέλμης με μία βολή ισοφάρισε σε 51 – 51, με τον Τσανικίδη να κερδίζει φάουλ στα έξι δευτερόλεπτα και με μία εύστοχη βολή να χαρίζει τη νίκη στο Τρίτο Φύλο με 51 – 52.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Ορυις Γκρέμπι με 10 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Χέλμης με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Το Τρίτο Φύλο είχε 18 / 38 δίποντα, 3 / 30 τρίποντα, 7 / 10 βολές, κατέβασε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 18 ασίστ, έκλεψε 13 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη.

Η Basket Case είχε 11 / 37 δίποντα, 8 / 31 τρίποντα, 6 / 17 βολές, κατέβασε 52 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Τρίτο Φύλο(Καστρίνιος): Γκρέμπι 10(14ρ.), Δεληγιάννης 12, Καστρίνιος 13(19ρ.), Κουτσώνας 4, Μισόκαλος, Πανάγος 5, Τσανικίδης 8.

Basket Case(Χέλμης): Δημητριάδης 13(7ρ.), Γ. Κολιάκος 2, Κ. Κολιάκος 12(9ρ.), Λάβδας, Μερτινιάν 1(8ρ. - 7 ασίστ), Μπογιατζής 9, Χέλμης 14.

Τι μας άρεσε: Το ενδιαφέρον που είχε ο αγώνας και η αγωνία που κράτησε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.