24/10/2023
Pistachios 19 10 12 17 - 58 -
Flood BC 15 11 13 22 - 61 -

Τσαπιά στους Pistachios από την Flood!

Με τον Παναγιώτη Τσάπα να κάνει πράγματα και θάματα στην τέταρτη περίοδο, η Flood πήρε το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν, καθώς σε ένα πολύ αμφίρροπο και ανταγωνιστικό παιχνίδι για 40 λεπτά, επικράτησε με 58 – 61 απέναντι στους Pistachios.

Το πρώτο δεκάλεπτο κυλούσε με τις ομάδες να δίνουν έμφαση στο επιθετικό κομμάτι και παρά τα αρκετά λάθη που έκαναν, έφτασαν σε υψηλό σκορ(19-15).Οι Pistachios είχαν την πρωτοπορία σχεδόν σε όλη την διάρκεια με πρώτο βιολί τον Τσίτουρa με 7 πόντους και τους Τάλαρο(6) – Φλίγκο(4) να ακολουθούν , ενώ για την Flood που ακολουθούσε κατά πόδας και προηγήθηκε μόλις μια φορά (14-15) , ξεχώρισε η τριάδα Ασπιώτη(5), Αναματερού(4) και Ζαφειρόπουλου(4).

Η Flood μπήκε με φορά στην δεύτερη περίοδο, άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα και με σερί 0 – 8 με τέσσερις διαφορετικούς παίκτες να βάζουν από ένα καλάθι, προσπέρασε 21-23. Οι Pistachios ανέβασαν την απόδοσή τους μετά το πεντάλεπτο, έσφιξαν την άμυνα τους καθώς δέχτηκαν μόλις ένα τρίποντο από τον Γρηγορακάκη και με αιχμή του δόρατος τον Τσίτουρα με 4 πόντους και καλάθια από Βουρλίτη - Φλίγκο, πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 29 – 26.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν και πάλι καλύτερα και να παίρνουν προβάδισμα με τις ατομικές προσπάθειες του Ασπιώτη(4) και βοήθειες στο ζωγραφιστό από τον Ζαφειρόπουλο. Η αντίδραση για τα Φιστίκια ήταν και πάλι άμεση και με τον αρχηγό Γιάννη Κοντογιάννη να πυροβολεί δις από την περιφέρεια και καλάθια από Τάλαρο και Μουρμούρη, ξαναπήραν την πρωτοπορία με 41 – 39.

Οι δύο αντίπαλοι άφησαν το καλύτερο για το τελευταίο δεκάλεπτο, όπου σκόραραν εναλλάξ, με το ματς να είναι αμφίρροπο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα των διαιτητών. Το πεντάλεπτο κυλούσε στην απόλυτη ισορροπία με τέσσερις παίκτες από κάθε ομάδα να βάζει από ένα καλάθι για το 49 – 47. Σε εκείνο το σημείο ήταν η ώρα του Παναγιώτη Τσάπα.Ο ταχύτατος γκαρντ της Flood, πέτυχε 9 συνεχόμενους πόντους και έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού(51-56). Οι Pistachios πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις μα φέρουμε το ματς στα μέτρα τους με Φλίγκο και Κοντογιάννη να βάζουν από 3 πόντους, όμως ο Παγόπουλος με 4, δεν είχε διάθεση για παιχνίδια και το τελικό 58 – 61 έδωσε την πρώτη νίκη στην ομάδα του Ασπιώτη.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Γιάννης Ζαφειρόπουλος με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Τάλαρος με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Pistachios είχαν 16 / 35 δίποντα, 5 / 15 τρίποντα, 11 / 20 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη. Η Flood είχε 21 / 50 δίποντα, 4 / 18 τρίποντα, εφτά / 18 βολές, κατέβασε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 15 φορές την μπάλα και υπέπεσε 11 λαθη.

Pistachios (Κοντογιάννης): Βουρλίτης 5, Κοντογιάννης 14, Λεμπούσης, Λυμπερόπουλος, Μουρμούρης 4, Τάλαρος 10(11ρ.), Τσίτουρας 17, Φλίγκος 8.

Flood(Ασπιώτης): Αλικανιώτης 4, Αναματερός 8, Ασπιώτης 9, Γρηγορακάκης 9, Ζαφειρόπουλος 11(13ρ.), Παγόπουλος 9, Τσάπας 11.

Τι μας άρεσε: Η αμφίρροπη εξέλιξη που είχε το παιχνίδι καθόλη την διάρκεια του.