24/09/2023
Buzzer Eaters 9 13 7 5 - 34 -
Miami Heets 20 17 24 23 - 84 -

"Τσέκαραν" το εισιτήριο οι Miami Heets!

Στις 64 καλύτερες ομάδες του Basketaki Cup βρίσκονται οι Miami Heets, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική του ένατου ομίλου κέρδισαν εύκολα τους Buzzer Eaters με 34-84!

Από πολύ νωρίς οι Miami Heets πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 10 πόντους του Σωτηρέλλου και τρίποντα των Δρίτσα - Αλογοσκούφη, προηγήθηκαν με 7-20. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 9-20, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Μπερσίρεβιτς, ενώ νωρίτερα 4 πόντους σημείωσε ο Αρβανίτης και 2 ο Δεδεμάδης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με 5 νέους πόντους του Σωτηρέλλου, 4 του Δρίτσα και νέο τρίποντο του Αλογοσκούφη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 22-37. Ο Ζαννιάς με δύο τρίποντα ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των Buzzer Eaters στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ από 2 πόντους είχαν οι Μπερσίρεβιτς, Καύκας και Παναγιωτίδης.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Σάμιου, καθώς με 9 πόντους του Δρίτσα, 5 του Ταγματάρχη, 4 του Σωτηρέλλου και τρίποντα των Αλογοσκούφη - Βαντή, ξεγτσε στους 32, 29-61. Δεν μπόρεσε το συγκρότημα του Μπάλτα να αντιδράσει σε εκείνο το διάστημα, με τον Ζαννιά να ξεχωρίζει με τους 5 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 29-61!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Miami Heets να επικρατούν με 34-84, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Σωτηρέλλου, Μαρινάκη, Ταγματάρχη, Βαντή, Δρίτσα και Κούρκουλου. Για τους Buzzer Eaters στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Ζαννιάς, Κολοβός και Καύκας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/12 βολές, 11/38 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Πήραν 27 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 9/16 βολές, 27/49 δίποντα και 7/21 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Buzzer Eaters ο Καύκας με 5 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 2/3 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες. Betsson mvp των Miami Heets ο Σωτηρέλλος με 28 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 13/19 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ.

Buzzer Eaters (Μπάλτας): Καύκας 5, Αρβανίτης 5, Δεδεμάδης 2, Βουνισέας, Ζαννιάς 12 (3), Κολοβός 4, Μπερσίρεβιτς 4, Παυλόπουλος 2, Παναγιωτίδης

Miami Heets (Σάμιος): Αλογοσκούφης 6 (2), Βαντής 7 (1), Σωτηρέλλος 28, Δρίτσας 19 (3), Κούρκουλος 9, Μαρινάκης 5 (1), Ταγματάρχης 10

Τι μας άρεσε: Τα πολλά τρεξίματα των Miami Heets!