20/05/2023
Alpinists BC 19 13 15 14 - 61 -
Ιπ-πότες 7 11 6 18 - 42 -

Τσέκαραν το εισιτήριο οι Alpinists!

Επιστροφή στις νίκες για τους Alpinists στον τρίτο όμιλο της Summer Evolution League, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τους Ιππότες με 61-42 και κλείδωσαν μια θέση στα playoff!

Από πολύ νωρίς οι Alpinists πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 5 πόντους του Μουτεβελή, 5 του Καράβη και 4 του Συκάρη, έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 19-7. Ο Μούρτζος με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 2 πρόσθεσε ο Ντούκα.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο της συνάντησης, εκεί όπου με 5 νέους πόντους Μουτεβελή και 4 του Καράβη, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 14 πόντων, 32-18. Τους Ιππότες κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Ανυφαντής και Μούρτζος με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Αλπινιστές, αφού με 6 πόντους του Συκάρη, 5 του Λυμπερόπουλου και 4 του Καράβη, έφτασαν την διαφορά στους 23, 47-24. Δεν μπόρεσε η παρέα του Νταλαμπίρα να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τα καλάθια των Ανυφαντή, Μούρτζου και Σιαπάνη. Σκορ τρίτης περιόδου 47-24!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την παρέα του Μαγκανιάρη να επικρατεί με 61-42, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Καββαδία, Μουτεβελή, Ποντίκα και Λυμπερόπουλου. Για τους Ιππότες στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Μούρτζος, Νταλαμπίρας, Σιαπάνης, Ντούκα και Μπαρδούσης, καταφέρνοντας έτσι να μαζέψουν την διαφορά της ήττας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/13 βολές, 20/46 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 24 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/4 βολές, 16/56 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές και έκαναν 15 λάθη.

Betsson mvp για τους Alpinists ο Συκάρης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές και 4/9 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Ιπποτών ο Μούρτζος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές και 7/21 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη.

Alpinists (Μαρούδης): Καββαδίας 5, Καράβης 13, Λιοφάγος 2, Λυμπερόπουλος 9 (1), Μαρούδης 4, Μουτεβελής 13 (3), Ποντίκας 5 (1), Συκάρης 10

Ιππότες (Νταλαμπίρας): Ανυφαντής 7 (1), Νταλαμπίρας 2, Μούρτζος 21, Μπαρδούσης 4, Ντούκα 10 (2), Σιαπάνης 4

Τι μας άρεσε: Ο ωραίος ρυθμός του αγώνα!