04/10/2021
Αναλώσιμοι 5 8 10 10 - 33 -
Gladiators 13 5 18 17 - 53 -

Τσέκαραν το εισιτήριο οι Gladiators!

Το εισιτήριο για τους 72 του κυπέλλου πήραν χθες το βράδυ οι Gladiators, καθώς κέρδισαν τους Αναλώσιμους με 33-53 και τερμάτισαν στην κορυφή του εντέκατου ομίλου, αφήνοντας παράλληλα τον αντίπαλο εκτός συνέχειας!

Με τον Τσακίρη να ξεκινάει ορεξάτος το ματς με 9 πόντους και τους Ρούσσο – Πρίτσο να προσθέτουν από 2 πόντους ο καθένας, οι Gladiators προηγήθηκαν με 5-13. Ο Πολύδωρος και ο Ταλιούρας με δύο πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν οι Αναλωσιμοι στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης και με 4 πόντους του Γκουντόπουλου, 2 του Νικολόπουλου και 2 του Ταλιούρα, πλησίασαν στους 5, 13-18. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Πρίτσος και Τσακίρης με 3 και 2 πόντους, αντίστοιχα.

Με 4 νέους πόντους του Ταλιούρα και βοήθειες των Μανώλη, Τόγια και Πολύδωρου, η παρέα του Νικολόπουλου πλησίασε στους 3, 23-26, στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ωστόσο, η απάντηση ήταν άμεση από τους “Μονομάχους”, καθώς με 7 πόντους του Σιλιβέστρου, 4 του Λαδά και 4 του Τσακίρη, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +13, 23-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Gladiators δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Λαδά (6π), Τσακίρη (4π) και Σιλιβέστρου (3π), έφτασαν δίκαια στη νίκη με 33-53. Δεν μπόρεσαν στα τελευταία λεπτά να παλέψουν για την ανατροπή οι Αναλώσιμοι, παρά τα καλάθια των Γκουντόπουλου, Καστανιά, Μανώλη, Τόγια και Πολύδωρου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/5 βολές, 12/35 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 23 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 15/18 βολές, 13/32 δίποντα και 4/29 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Αναλώσιμων ο Τόγιας με 4 πόντους, έχοντας 2/8 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Κορυφαίος των Gladiators ο Τσακίρης με 23 πόντους, έχοντας 10/11 βολές, 5/10 δίποντα και 1/10 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης 2, Μανώλης 2, Τόγιας 4, Ταλιούρας 8 (1), Γκουντόπουλος 6 (1), Πολύδωρος 6, Καστανιάς 3, Νικολόπουλος 2

Gladiators (Μισιχρόνης): Σιλιβέστρου 10 (2), Ελευθεριάδης, Τσακίρης 23 (1), Πρίτσος 3 (1), Ρούσσος 5, Λαδάς 8, Μισιχρόνης 4

Τι μας άρεσε: Τόσο η μαχητικότητα των Αναλώσιμων για 25 λεπτά, όσο και η ποιότητα των Gladiators, που μίλησε στα κρίσιμα σημεία!