15/04/2024
Nea Tripodokratia 12 18 21 14 - 65 -
Most Wanted 10 8 9 17 - 44 -

"Τσέκαρε" εισιτήριο για τελικό η Tripodokratia!

Κυρίαρχοι σε όλη τη διάρκειά της αναμέτρησης και με μεγάλα αποθέματα ενέργειας, η Nea Tripodokratia επιβλήθηκε των Most Wanted με 65-44, παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό της Evolution!

Κάτι παραπάνω από καλό το ξεκίνημα της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους, με τους Μπίτσο και Βασιλάκο να κάνουν ό,τι θέλουν κάτω από τα δύο καλάθια και τους Most Wanted να μένουν κοντά στα 5 λεπτά χωρίς σκορ. Η είσοδος του Παπαδόπουλου και οι 4 γρήγοροί του πόντοι ανέβασαν Καραμασιώτη και τους υπόλοιπους, με τη μείωση του σκορ να έρχεται και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-10 για την παρέα του Γιαννίρη. Στη συνέχεια υπήρξε άλλο ένα κενό διάστημα των δύο ομάδων, το οποίο έριξε τον ρυθμό της αναμέτρησης, με τον Πανταζή να κάνει το... μπραφ και να σκοράρει για τους γηπεδούχους! Οι Most έδωσαν τη μπάλα στον Μιχαλόπουλο, αυτός έβαλε ένα τρίποντο αλλά ο Μπίτσος ήταν "εγγύηση" και έγραψε το 30-18 για πρώτο ημίχρονο!

Η Nea Tripodokratia έπαιξε καταπληκτική άμυνα στη συνέχεια. Οι φιλοξενούμενοι κόλλησαν, ο Καραμασιώτης προσπάθησε πάλι από την περιφέρεια να ξυπνήσει την παρέα του, με τη διαφορά να μεγαλώνει όμως.. Ο Μπίτσος έκανε τα πάντα να μοιάζουν εύκολα, με τον Αμανατίδη να είναι παράλληλα τρομερός για το 51-27 τρίτης περιόδου και πλέον η Tripodokratia να είναι με το 1.5 πόδι στον τελικό! Ολοκλήρωσαν λοιπόν την καλή τους εμφάνιση με νίκη οι γηπεδούχοι, δεν άφησαν τη διαφορά να κατέβει και πήραν το εισιτήριο πρόκρισης με τελικό σκορ 65-44!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Μπίτσος με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα λάθος. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σάκης Καραμασιώτης με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη.

Nea Tripodokratia (Γιαννίρης): Αμανατίδης 14, Βαλαμβάνος 1, Βασιλάκος 7, Βενέτης 6, Γιαννίρης 1, Δεντάκης Ζαβιτσάνος, Κουρούμαλος 4, Κόλτηρης 4, Μιχαλόπουλος 4, Μπίτσος 16, Πανταζής 6.

Most Wanted (Καραμασιώτης): Αναγνώστης 4, Γουναρίδης, Καραμασιώτης 13, Κουσάκης 5, Μήτσος, Μιτζέλος, Μιχαλόπουλος 4, Μπλιθικιώτης 2, Μπούκουρας, Ντάνασης, Πίκουλης 4, Παπαδόπουλος 12.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα!