11/07/2024
Hood BC 20 12 23 26 - 81 -
Aguanile 20 14 14 12 - 60 -

"Τσέκαρε" εισιτήριο η Hood!

Με το πρώτο παιχνίδι να κλειδώνει εν πολλοίς την πρόκριση (39 πόντοι διαφορά), η Hood επικράτησε και στο δεύτερο απέναντι στην σκληροτράχηλη Aguanile με σκορ 81-60 και προκρίθηκε στις 8 καλύτερες ομάδες της Master, όπου θα βρει απέναντί της τον νικητή του ζευγαριού Heldreich - New World Fix.

Οι φιλοξενούμενοι ξέχασαν το τι έγινε στο πρώτο παιχνίδι που στην ουσία δεν... εμφανίστηκαν και με τους Καλαφάτη και Σιαμπλή να είναι φοβεροί έβαλαν δύσκολα στην παρέα του Πατσάκα. Ο Ζαλμάς ξεχώρισε και οι Λαύκας και Αθανασόπουλος απάντησαν άμεσα από κοντά, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-20. Η ένταση του αγώνα ανέβηκε αισθητά, οι μονομαχίες έγιναν όλο και πιο δυνατές και οι Σιαμπλής και Πετράκος αντάλλαξαν καλάθια για το προβάδισμα των φιλοξενούμενων με 32-34 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Συκαράς πήρε τις ευθύνες που του αναλογούσαν και έτρεξε το ανοιχτό γήπεδο, σκόραρε με τον Καλαφάτη να τον ακολουθά σε σκορ και απόδοση. Οι 2 ομάδες ήταν κοντά, αλλά ο Σαρρής το πήρε πάνω του και με απανωτά τρίποντα έγραψε το 55-48 της τρίτης περιόδου. Προς το τέλος της αναμέτρησης μπορεί ένταση να ανέβηκε ακόμα παραπάνω, η Hood όμως διατήρησε την ψυχραιμία της και με τον Θεοδώρου να δίνει ένα προσωπικό σόου, κλείδωσε τη νίκη και στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς με σκορ 81-60 και πέρασε στην επόμενη φάση.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέλιος Αθανασόπουλος με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα λάθος. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σταύρος Ζαλμας με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, 2 λάθη.

Hood (Πατσάκας): Θεοδώρου 8, Ζέγγος 15, Σαρρής 15, Αθανασόπουλος 22, Λαύκας 6, Πετράκος 13, Πρωτόγερος 2.

Aguanile (Συκαράς): Συκαράς 9, Καλαφάτης 14, Μπέης 5, Σιαμπλής 4, Ζαλμάς 22, Γκέγκιος, Σιμιτσόπουλος 4, Τζαβάρας 2.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα στον αγώνα!