13/10/2024
53 Asylum 9 10 6 12 - 37 -
Hornets 13 3 11 23 - 50 -

"Τσίμπησαν" στο τέλος οι Hornets!

Για 35 λεπτά οι 53 Asylum έκαναν δύσκολη την ζωή των Hornets, ωστόσο οι "Σφήκες" με αντεπίθεση διαρκείας στο φινάλε έφτασαν στη δεύτερη νίκη με 37-50, αφήνοντας τον αντίπαλο χωρίς ροζ φύλλο μετά την ολοκλήρωση της τρίτης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της D2-League!

Με τον Μουστάκα να πετυχαίνει 8 πόντους και τον Πουλικάκο να βάζει ένα τρίποντο, οι Hornets μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 9-13. Ο Αποστολόπουλος από την περιφέρεια και οι Μαναβάκης, Γκούρας και Μαρματάκης με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι 53 Asylum έσφιξαν την άμυνά τους και με 4 πόντους του Μαρματάκη, 2 του Μαναβάκη και buzzer beater τρίποντο του Αποστολόπουλου από τα 8 μέτρα, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 19-16. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο δεκάλεπτο σημείωσε ο Κεφαλόπουλος, ενώ 1/2 βολές είχε ο Μελισσάς.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Hornets εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων και με τρίποντα των Ασημόπουλου, Πουλικάκου, Μελισσά και Μαραβελάκη, πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 19-24, 2:30 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Στο επόμενο δίλεπτο οι Μαρματάκης, Γαβράς και Μαναβάκης έβαλαν από ένα δίποντο ο καθένας, με τους γηπεδούχους να προσπερνούν με 25-24, ωστόσο με 3/3 βολές του Τσολιάκου οι "Σφήκες" έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +2, 25-27!

Με τρίποντα των Μαρματάκη και Αποστολόπουλου, οι 53 Asylum προηγούνταν με 33-30, 6:00 για το φινάλε. Στο υπόλοιπο, όμως, του αγώνα οι "Σφήκες" πήραν φωτιά και με δράστες στην επίθεση τους Γιοβάνη, Κεφαλόπουλο, Πουλικάκο και Λιακίδη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 37-50!

Πολυτιμότερος των 53 Asylum ο Μαναβάκης με 10 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 4/7 δίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Novibet MVP των Hornets ο Γιοβάνης με 9 πόντους, έχοντας 3/10 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

53 Asylum (Αποστολόπουλος): Γαβράς 2, Αποστολόπουλος 9 (3), Γιαννοπολίτης, Γκούρας 3, Κοσμίδης 1, Μαναβάκης 10, Μαρματάκης 12 (1), Πασπάλας

Hornets (Μαραβελάκης): Ασημόπουλος 2, Γιοβάνης 9 (1), Κεφαλόπουλος 7, Λιακίδης 4, Μαραβελάκης 4, Μελισσάς 3, Μουστάκας 8 (2), Νάστος, Παπαδόπουλος 2, Πουλικάκος 8 (1), Τσολιάκος 3

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε των Hornets!