08/10/2019
Singular Logic 8 8 7 2 - 25 -
Tsouvalia 17 13 9 12 - 51 -

Τσουβαλάτα αποχαιρέτησαν το κύπελλο!

Με νίκη αποχαιρέτησαν τα Tsouvalia τον θεσμό του κυπέλλου, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου επικράτησαν εύκολα της αγνώριστης Space Hellas 2 με 25-51 και έτσι έστειλαν την Άρτεμη στην επόμενη φάση!

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο τα Tsouvalia πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 7 πόντους του Αλέξανδρου Ράπτη και 4 του Γιάννη Ράπτη, προηγήθηκαν με 8-17 στο πρώτο δεκάλεπτο. Για τους γηπεδούχους τις λύσεις στην επίθεση έδωσε ο Δευτεραίος με 4 πόντους, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Παλιοκώστας και Καπλάνης.

Ίδια η εικόνα της αναμέτρησης και στην δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να χτίζουν αθόρυβα διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 16-30, χάρη σε 5 νέους πόντους του Γιάννη Ράπτη και 4 του Σωτηρόπουλου. Δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό ούτε και στην δεύτερη περίοδο η Space Hellas 2, παρά το τριποντάκι του Αράπογλου και τους 3 πόντους του Καραφώτη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα Tsouvalia διατήρησαν εύκολα την διψήφια διαφορά, την οποία και έφτασαν στους 16, 23-39, με τον Μαγγανά να παίρνει την σκυτάλη στην επίθεση, πετυχαίνοντας 4 πόντους. Λίγα πράγματα και σε εκείνο το διάστημα από τους γηπεδούχους και έτσι το τρίποντο του Καπλάνη και η εύστοχη προσπάθεια του Δευτεραίου μέσα από το ζωγραφιστό δεν έφταναν για να μαζέψουν την διαφορά.

Μόνο μια ομάδα πέρασε στο παρκέ στο τελευταίο δεκάλεπτο και αυτή ήταν η φιλοξενούμενη ομάδα! Τα Tsouvalia ετρεξαν 12-0 σερί στα τελευταία λεπτά και έφτασαν έτσι εύκολα στη νίκη με 25-51, έπειτα από 3 πόντους του Αλέξανδρου Ράπτη και τρίποντης βόμβας του Κυριακίδη, ενώ μέσα από την ρακέτα σκόραραν οι Σωτηρόπουλος και Μαρκόπουλος. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπακάκος, 15’’ για τη λήξη, πετυχαίνοντας το μοναδικό καλάθι της Space Hellas 2 στην τελευταία περίοδο!

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας 3/8 βολές, 8/40 δίποντα και 2/21 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 12/15 βολές, 18/51 δίποντα και 1/16 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Πολυτιμότερος της Space Hellas 2 ο Καπλάνης με 5 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Mvp για τα Tsouvalia ο Αλέξανδρος Ράπτης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 4/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του!

Space Hellas 2 (Αράπογλου): Μπακάκος 2, Αράπογλου 5 (1), Καπλάνης 5 (1), Χατζησάββας, Μαρίνος 1, Καρζής, Αλεβίζος, Παλιοκώστας 3, Δευτεραίος 6, Καραφώτης 3, Καραλιώτας

Tsouvalia (Κυριακίδης): Μαρκόπουλος 7, Ράπτης Α. 12, Πετράκης, Κυριακίδης 5 (1), Ράπτης Ι. 10, Παπαθανασίου 2, Μαγγανάς 7, Αρσενικός 2, Σωτηρόπουλος 6, Γεωργίου

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο Ράπτη για τα Tsouvalia, αλλά γενικότερα η πολυφωνία στην επίθεσή τους!