06/12/2023
Trelakers 8 7 12 15 - 42 -
Skroutz 10 16 17 8 - 51 -

Τυπικό και... κυνικό το Skroutz!

Κάνοντας ένα... κυνικό παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση, το Skroutz έπαιξε καλύτερα από τους TreLakers και επιβλήθηκε με το τελικό 42-51 στο ΣΕΦ!

Ο Μερεμέτης είχε αναλάβει τον... εναέριο χώρο για την παρέα του Skroutz, μάζευε σαν "στραγάλια" τα ριμπάουντ και άφησε Μητσοτάκη και Παπαδόπουλο να σκοράρουν με ασφάλεια για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το 8-10 μπροστά, με τον Ζέρβα και τον Σαπέρα να ανταποδίδουν σε ενέργεια και σκορ για τους "μαύρους". Ο Τάσος ο Παπαδόπουλος ντύθηκε... Ρέτζι Μίλερ στη δεύτερη περίοδο, είδε την άμυνα των TreLakers να τον αφήνει να σουτάρει και ... υπέγραψε το 15-26 πρώτου ημιχρόνου.

Το μεστό παιχνίδι που είδαμε από τον Μαρτσέλο τον Ζέρβα μπορεί να είχε αντίκτυπο στην απόδοση της ομάδος του αλλά όχι στον πίνακα, καθώς η διαφορά ανέβηκε ακόμα πιο πολύ, καθώς Δούμας και Μερεμέτης ακολούθησαν τον Μητσοτάκη, κυριάρχησαν και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 27-43 μπροστά! Έσφιξαν την άμυνα, μείωσαν και προσπάθησαν για μια τελευταία... γκαζιά ανατροπής αλλά δεν τα κατάφεραν οι TreLakers, με το τελικό σκορ να είναι το 42-51 για το Skroutz!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άγγελος Καντιδάκης με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3ασίστ. Από τους ηττημενους ξεχώρισε ο Χρήστος Σαπέρας με 9 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 κοψίματα.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 15/60 δίποντα, 2/14τρίποντα, 6/12 βολές, 50 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/27 δίποντα, 8/32 τρίποντα, 10/27 βολές, 40 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 11 λάθη.

TreLakers (Γώγος): Ζέρβας Μ. 15, Γώγος 2, Ζέρβας Ι. 6, Σαπέρας 9, Σγούρος 1, Τσουκνιδής 9.

Skroutz (Μερεμέτης): Αυγουλής, Δούμας 2, Καντιδάκης 9, Μερεμέτης 4, Μητσοτάκης 13, Ξένος 2, Παπαδόπουλος 19, Βόντας 2.

Τί μας άρεσε: Τα τρίποντα του Παπαδόπουλου!