27/05/2024
Hood BC 23 23 11 21 - 78 -
Indians 16 18 15 21 - 70 -

Two man show από την Hood!

Το βραδάκι της Δευτέρας , η Hood υποδέχθηκε τους Indians στο κλειστό του Κάρβουνου στο Περιστέρι,  στο πλαίσιο του Summer Master League . Οι πρωταθλητές επέβαλαν από νωρίς το παιχνίδι τους και παίζοντας όμορφο μπάσκετ πήραν την νίκη, με σκορ 78-70.

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης , ήταν χάρμα οφθαλμών , με τις δύο ομάδες να παίζουν πολύ όμορφο μπάσκετ σε ταχύτατο ρυθμό από το πρώτο κιόλας δευτερόλεπτο. Η Hood πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ , χάρις του εξαιρετικού διδύμου Ζέγγου και Χατζηκίδη, με τους δύο να οδηγούν την ομάδα τους στο σκοράρισμα. Για τους Ινδιάνους, Μπαλτάς και Μητσάκος οδηγούσαν στην επίθεση , με τον Βασσάλο να ακολουθεί από κοντά. Το δεκάλεπτο έληξε 23-16 υπέρ των γηπεδούχων.

Η δεύτερη περίοδος κινήθηκε στο ίδιο γρήγορο tempo, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με σκορ 46-34. Ο Χατζηκίδης ήτανε καταιγιστικός στην επίθεση με 10 πόντους ενώ την θέση του Ζέγγου στο σκοράρισμα πήρε ο Πετράκος με 6 δικούς του Πόντους. Τους φιλοξενούμενους κρατούσε κοντά στο σκορ ο Βασσάλος με 9 πόντους αλλά σημαντική συνεισφορά είχαν και ο Πολύζος , ο Καραγιαννίδης και  ο Πονηράκος στην επίθεση.

Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια , οι Ινδιάνοι εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των πρωταθλητών από το γρήγορο παιχνίδι τους. Με γρήγορες επιθέσεις και σκληρές άμυνες μείωσαν την διαφορά από τους 12 στους 8 πόντους με το πέρας του 3ου δεκαλέπτου(57-49). Την επιθετική ενορχήστρωση είχε αναλάβει ο Βασσάλος και την εκτελεστική ο Καραγιαννίδης, με τον πρώτο να μοιράζει και τον δεύτερο να σκοράρει.

Η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης αναδείχθηκε πλούσια σε σκορ , με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο επιμέρους σκορ (21-21). Οι Ινδιάνοι πάλεψαν μέχρι το τέλος, μειώνοντας την διαφορά μέχρι και στον 1 πόντο , αλλά το σύνολο του Coach Πατσάκα διατήρησε την ψυχραιμία του και έφυγε με την νίκη , με σκορ 78-70.

Πονηράκος και Πολύζος έδιναν μάχες στην επίθεση για τους Indians αλλά τα πολυβόλα Ζέγγος και Χατζηκίδης δεν σιωπούσαν, φτάνοντας τους 30 και 31 πόντους αντίστοιχα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γεώργιος Χατζηκίδης της Hood, με  31 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για τους Indians ξεχώρισε ο Άγγελος Καραγιαννίδης με 14 πόντους , 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Hood (Πατσάκας): Ζέγγος 30, Θεοδώρου 4, Λαύκας , Πετράκος 7, Πρωτόγερος , Ρουμελιώτης, Σαρρής 4 , Στεφόπουλος 3, Χατζηκίδης 31.

Indians (Μηνάς): Βασιλάκος 3, Βασσάλος 16, Καραγιαννίδης 14 ,  Καρακαϊδός , Μητσάκος 4, Μπαλτάς 9, Πολύζος 11,Πονηράκος 10, Πουλοκέφαλος , Χασάπης 3.

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός στο παιχνίδι!