07/12/2023
Kourkoutes BC 6 18 22 11 - 57 -
Γιουγκοπιάστηκα 9 12 27 20 - 68 -

Το χρώσταγε η τύχη στη Yugo!

Δεύτερο ροζ φύλλο για τη YugoPiastika, οι οποία εκμεταλλευόμενοι την ταχύτητα και την επιθετική της ποιότητα, έφυγε νικήτρια από το Μπουρνάζι, επικρατώντας με 57-68 των Κουρκουτών.

Άποντες παρέμειναν οι δύο ομάδες για τα πρώτα 6 αγωνιστικά λεπτά, με τον «PG» Παπαγεωργίου (7π) να σπάει το ρόδι για τη Yugo και τον Tσάκωνα να απαντάει με τέσσερις πόντους για τους Kουρκούτες. Οι φιλοξενουμένοι ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί και με δύο πόντους του Κορωνάκη, πήραν προβάδισμα στο σκορ, 6-9, στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Νακόπουλος (7π) πήρε για τα καλά μπρος και έβαλε σε θέση οδηγού τους Κουρκούτες για πρώτη φορά, 2,5 λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους με 18-16. Ο Δεσπότης με δύο τρίποντα και ο Κορωνάκος με έξι πόντους απάντησαν για τους Κουρκούτες, όμως το τρίποντο του Βεϊσάκη στη λήξη ήταν αρκετό για να δώσει προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του Σαρακηνού στο τέλος του πρώτου μέρους. Σκορ ημιχρόνου, 24-21.

Πλουσιότατο σε θέαμα και σκορ ήταν το τρίτο δεκάλεπτο. Οι Κουρκούτες με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ πέρασαν μπροστά με συν 9 στο πρώτο τρίλεπτο, 34-24, ωστόσο η Yugo, με μπροστάρηδες τους PG με εννιά και Πατάγια με οχτώ μείωσε εκ νέου στους τρεις τη διαφορά, μέσα σε 2 λεπτά! Ο Πατάγιας με ένα τριποντάκι έφερε το ματς στα ίσια, 2,5' πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και ο Παπαγεωργίου με μια βολή σε νεκρό χρόνο έβαλε σε θέση οδηγού τους κίτρινους, 46-48.

Ο Παπαγεωργίου και ο Δεσπότης βρήκαν στόχο από μακριά στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου για τους φιλοξενούμενους, για να τους απαντήσει ο Βεϊσάκης (4π) από πλευράς γηπεδούχων. Η YugoPiastika διαχειρίστηκε το προβάδισμα που είχε χτίσει και με πέντε ακόμα πόντους του Δεσπότη, έφυγε με το δεύτερο ροζ φύλλο από το Μπουρνάζι.

Οι Κουρκούτες είχαν 12/32 δίποντα, 8/34 τρίποντα, 9/15 βολές, 35 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 13 λάθη, ενώ η Yugo είχαν 11/28 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 13/19 βολές, 33 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 κoψίματα και 5 λάθη .

Betsson MVP για τη YugoPiastika αναδείχτηκε ο Παντελής Κορωνάκος με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ, ενώ από τους Κουρκούτες ξεχώρισε o Κωνσταντίνος Νακόπουλος με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Kourkoutes (Σαρακηνός): Αρτινός 6, Βεισάκης 19, Καρούμπαλης 2, Λαγός 1, Νακόπουλος 20, Τσάκωνας 9.

ΓιουγκοΠιάστηκα (Πουριέζης): Δεσπότης 14, Κορωνάκος 17, Κύρκος 5, Παπαγεωργίου 20, Πατάγιας 12, Πουριέζης, Σταμούλης.

Τι μας άρεσε: Το πλουσιότατο σε θέαμα τρίτο δεκάλεπτο!