10/02/2020
Old Firm BC 18 19 20 24 - 81 -
Κλειώ 13 12 17 12 - 54 -

Υγιεινός περίπατος για τους Old Firm BC.

Εύκολο απόγευμα για τους Old Firm απέναντι στην Κλειώ, καθώς επικράτησαν με 81-54 και πέρασαν πρώτοι στον όμιλο, με παραπάνω παιχνίδι ωστόσο. Με πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο αύξησαν την διαφορά και κέρδισαν με ευκολία το παιχνίδι.
Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού οι Old Firm πήραν το προβάδισμα και έκτοτε δεν το απώλεσαν ξανά. Με τον Παναγάκο και τον Ξυλιά σε μεγάλη μέρα έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 18-13. Από οχτώ πόντους πέτυχαν οι Παναγάκος και Ξυλιάς για τους Old Firm, ενώ ο Φασκιώτης ξεχώρισε για την Κλειώ με 10 πόντους.
Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι Old Firm κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους, 25-15, με 5'57 για το ημίχρονο. Σε αυτά τα επίπεδα διατηρήθηκε η διαφορά και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε μπροστά τους Old Firm με 37-25. Ο Ντραγκότι είχε έξι πόντους με δύο τρίποντα και ο Μουγκαράκης πέντε με ένα τρίποντο για τους Old Firm, από μεριάς Κλειούς έξι ο Φασκιώτης και τέσσερις ο Κόττης.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η Κλειώ προσπάθησε και κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι μειώνοντας την διαφορά στους εφτά (42-35) με 4’09” να απομένουν. Όμως με ένα επιθετικό κρεσέντο από τον Κανελλόπουλο (2 τρίποντα) με οχτώ σερί πόντους έστειλε πάλι σε διψήφιο αριθμό την  διαφορά, για να κλείσει η περίοδος με 57-42. Ο Κανελλόπουλος ήταν πρώτος σκόρερ των Old Firm με οχτώ πόντους και ο Παναγάκος ακολούθησε με έξι. Πέντε πόντους ο Ζαβιτσάνος και από τέσσερις οι Κόττης και Φασκιώτης για την Κλειώ.
Στην τέταρτη περίοδο οι Old Firm ανέβασαν την άμυνα τους σε όλο το γήπεδο και ανάγκασαν τους παίκτες της Κλειούς να υποπέσουν σε απανωτά λάθη και να σκοράρουν 12 σερί πόντους, ώστε να ανεβάσουν την διαφορά πάνω από τους 20! Με τρία λεπτά για την λήξη η διαφορά ανέβηκε και στους 30 πόντους με το τελικό σκορ να είναι 81-54. Ο Ντραγκότι είχε έξι πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι Λεμονιάς και Τρωγάδας από πέντε για την Old Firm. Ο Αμπατζής ξεχώρισε για την Κλειώ με έξι πόντους.
Mvp του ματς ήταν ο Γιάννης Κανελλόπουλος με 12 πόντους (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη. Για τους ηττημένους καλό ματς από τον Μηνά Φασκιώτη με 20 πόντους (6/19 δίποντα, 0/1 τρίποντα και 8/9 βολές), 11 ριμπάουντ και 1 λάθος.

Συνολικά οι Old Firm είχαν 24/51 δίποντα, 6/28 τρίποντα και 15/26 βολές. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές τη μπάλα, έκαναν 3 τάπες και έκαναν 9 λάθη. Από την άλλη, η Κλειώ είχε 17/56 δίποντα, 3/14 τρίποντα και 11/18  βολές. Πήραν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές τη μπάλα και έκαναν 17 λάθη και 1 μπλοκ.
Old Firm (Κούτσικος): Κανελλόπουλος 12 (2τρ 7ρ 5ασ), Μουγκαράκης 9 (1), Λεμονιάς 6 (6ρ), Κούτσικος 11 (3κλ), Παναγάκος 12, Αναχουρλής 4 (6ρ), Ντραγκότι 12 (2), Σίττας, Ξυλιάς 10 (8ρ). Τρωγάδας 5 (7ρ).
Κλειώ (Αμπατζής): Φασκιώτης 20 (11ρ), Αμπατζής 12 (1), Κόττης 10 (10ρ), Πασχάλης, Σταλίκας 2, Ρεντούμης 3 (1), Ζαβιτσάνος 7 (1τρ 9ρ).
Τι μας άρεσε: Ο καταιγιστικός ρυθμός των Old Firm στην τέταρτη περίοδο.