20/03/2023
Antilalos BC 13 16 14 26 - 69 -
Uncle Drew 16 27 22 15 - 80 -

Uncle Drew από τα παλιά!

Ένας Uncle Drew από τα παλιά εμφανίστηκε χθες το βράδυ στο Athens Sports Hall, καθώς για την 23η αγωνιστική της Elite League by Betsson επικράτησε εύκολα του Αντίλαλου με 69-80 και πήρε το έκτο του ροζ φύλλο, ενώ παράλληλα σταμάτησε το νικηφόρο σερί πέντε αγωνιστικών του αντιπάλου.

Ελαφρώς καλύτερος ήταν ο Uncle Drew στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 9 πόντους του Μπονάτσου και 5 του Κάρμα προηγήθηκε με 0-7 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 13-16. Ο Merkevicius με 8 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ένα τρίποντο είχε ο Γκολές και ένα δίποντο ο Κώστας Ζαμπέτας.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με 10 πόντους του Ιατρού, 7 του Κάρμα, άλλους τόσους του Μπονάτσου και τρίποντο του Κανδηράκη, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 27-43. Το σκορ του πρώτου μέρους, 29-43, διαμόρφωσε για λογαριασμό του Αντίλαλου ο Κώστας Ζαμπέτας, ενώ νωρίτερα 8 πόντους σημείωσε ο Merkevicius και ένα τρίποντο ο Ρούσκας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 νέους πόντους του Μπονάτσου, 8 του Τσερπέ και 4 του Κάρμα, ο "Θείος" ξέφυγε στους 25, 36-61. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσε η παρέα του Γιώργου Ζαμπέτα να βρει ρυθμό, παρά τους 5 πόντους του Κώστα Ζαμπέτα και τους 3 του Γκολέ. Σκορ τρίτης περιόδου 43-65!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Athens Sports Hall και έτσι ο Uncle Drew έφτασε άνετα στη νίκη με 69-80, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Κάρμα, Μπονάτσου και Τσερπέ. Για τον Αντίλαλο στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κώστας Ζαμπέτας, Αλεξίου, Μάινας και Merkevicius.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/9 βολές, 21/41 δίποντα και 7/31 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/11 βολές, 21/32 δίποντα και 10/29 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 6 λάθη.

Πολυτιμότερος του Αντίλαλου ο Merkevicius με 24 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 11/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο, ενώ μάζεψε 12 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp του Uncle Drew ο Κάρμας με 23 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές, 6/8 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Antilalos (Ζαμπέτας Γ.): Μάινας 3 (1), Ρούσκας 8 (2), Αλεξίου 6, Ζαμπέτας Κ. 18 (3), Σταυρόπουλος 3, Γκολές 5 (1), Merkevicius 24, Τσεβρενίδης 2

Uncle Drew (Κανδηράκης): Μπονάτσος 28 (6), Τσερπές 10, Ιατρού 14 (1), Κανδηράκης 5 (1), Λαμπρόπουλος, Κάρμας 23  (2)

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία του Uncle Drew σε όλη την διάρκεια του αγώνα!