10/02/2023
Paliagoura 7 11 16 31 - 65 -
Uncle Drew 17 28 5 24 - 74 -

Υπάρχει ζωή στον πλανήτη Uncle Drew;;;

Το καλύτερο δώρο έκανε ο Uncle Drew στον Κάρμα για τα 28α γενέθλιά του, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 11η αγωνιστική της Elite League by Betsson, κέρδισε εύκολα τα αγνώριστα Paliagoura με 65-74 και επέστρεψε στις νίκες μετά από 4 μήνες και 12 συνεχόμενες ήττες!

Πολύ δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Uncle Drew, καθώς με 8 πόντους του Κάρμα και τρίποντα των Μπονάτσου - Κοτσόλη, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 7-17. Ο Αβανίδης από την περιφέρεια και οι Κασκάνης - Καλογιάννης μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο η παρέα του Κανδηράκη έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα και με 10 νέους πόντους του Κάρμα, 9 του Μπονάτσου και 4 του Κοτσόλη, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 27 πόντων, 18-45!! Δεν μπόρεσαν να βγάλουν καμία αντίδραση τα Paliagoura σε εκείνο το σημείο, με τον Κασκάνη να σκοράρει 6 πόντους και τον Αβανίδη να βάζει ένα τρίποντο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι πράσινοι έσφιξαν την άμυνά τους και με 6 νέους πόντους του Κασκάνη και τρίποντα των Μούσουρα - Σταφυλά, μείωσαν στους 16, 34-50. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Ιατρού και Κοτσόλη να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 34-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Athens Sports Hall και έτσι ο "Θείος" έφτασε εύκολα στη νίκη με 65-74, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Βαρβαρίδη, Κοτσόλη, Κάρμα και Μπονάτσου. Για τα Paliagoura στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Σταφυλάς, Κασκάνης, Σουρλίγκας και Καλογιάννης, παλεύοντας μέχρι το φινάλε για την ανατροπή!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/16 βολές, 19/56 δίποντα και 7/29 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 14/22 βολές, 18/49 δίποντα και 8/24 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος για τα Paliagoura ο Κασκάνης με 21 πόντους (double-double), έχοντας 4/12 βολές, 7/18 δίποντα και 1/8 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp του Uncle Drew ο Κοτσόλης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 4/10 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

Paliagoura (Δράκος): Αβανίδης 6 (2), Βελέντζας 4, Καλογιάννης 8, Κασκάνης 21 (1), Μούσουρας 4 (1), Σουρλίγκας 5, Σταφυλάς 13 (3), Τομαράς 4

Uncle Drew (Κανδηράκης): Βαρβαρίδης 14 (2), Χριστοδουλόπουλος, Ιατρού 7, Κάρμας 26 (4), Καμπάς, Κοτσόλης 12 (1), Μπονάτσος 15 (2)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό πρώτο μέρος του Uncle Drew!