23/09/2019
Draft Fathers 11 10 10 16 - 47 -
Sun City Spurs 8 10 9 15 - 42 -

Υπέγραψε την πρεμιέρα ο Διαγγελάκης!

Μετά από ένα δυνατό ματς με κύριο χαρακτηριστικό το μπασκετικό ξύλο μέσα στις δύο ρακέτες, οι Draft Fathers επιβλήθηκαν δύσκολα των Sun City Spurs με 47-42 και ξεκίνησαν με νίκη τις υποχρεώσεις τους στον 35ο όμιλο του Basketaki Cup, έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Τάσο Διαγγελάκη με 22 πόντους!

Με τον Διαγγελάκη να ξεκινάει καυτός το ματς με 7 πόντους και τον Βλαχοθανάση να προσθέτει 2, οι Draft Fathers προηγήθηκαν με 9-1, 4:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι μπλε και με 3/3 βολές του Ρήγου, αλλά και δίποντα των Ντεντόπουλου – Γιουλούντα, μείωσαν στους 3, 11-8!

Στην δεύτερη περίοδο ο Μπαγετάκος εκτέλεσε δύο φορές έξω από την γραμμή των 6,75μ και με τις βοήθειες των Ρήγου – Πεδιαδίτη, έβαλαν σε θέση οδηγού τους Sun City Spurs με 16-18. Ωστόσο, ο Διαγγελάκης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη για το πρώτο ημίχρονο και με 5 νέους πόντους, έστειλε τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 21-18!

Ίδια η εικόνα της αναμέτρησης και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Draft Fathers να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους, 31-27, χάρη σε 4 πόντους του Διαγγελάκη και τριποντάκι του Γιαννάκου. Από κοντά ακολουθούσαν οι φιλοξενούμενοι και σε εκείνο το σημείο τον αντίπαλο, με τους Ντεντόπουλο και Μπαγετάκο να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 3 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 31-27!

Με 4 πόντους του Χαραλαμπόπουλου και 4 του Μπόζα, τα “Σπιρούνια” προσπέρασαν με 35-37, 4:00 για το φινάλε. Ωστόσο, με δύο τεράστια τρίποντα του Διαγγελάκη και 5 πόντους του Σκληράκη, οι Draft Fathers έφτασαν στη νίκη με 47-42, παρά τα τρίποντα των Μπαγετάκου και Ρήγου στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στο τέλος της συνάντησης οι νικητές είχαν 12/20 βολές, 10/49 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/18 βολές, 9/52 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 2 κοψίματα και 16 λάθη.

Mvp των Draft Fathers ο Διαγγελάκης με 22 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 4/13 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Sun City Spurs ο Ντεντόπουλος με 5 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 2/5 δίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος!

Draft Fathers (Σκληράκης): Γιαννάκος 5 (1), Ντούσκος 2, Παρμακλής 2, Στεφανούρης 2, Σκληράκης 6, Βλαχοθανάσης 2, Λαυκίδης, Διαγγελάκης 22 (4), Αποστολάκης 4, Κανέλλος 2

Sun City Spurs (Σαπουντζής): Γιουλούντας 2, Ψυρρόπουλος, Μπόζας 6, Ρήγος 8 (1), Δεδεδήμος 1, Νίτσικας, Φώτος, Ντεντόπουλος 5, Χαραλαμπόπουλος 4, Μπαγετάκος 12 (4), Πεδιαδίτης 4, Σαπουντζής 1

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για τη νίκη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό!