30/06/2023
Uncle Drew 26 22 31 13 - 92 -
Buscados 21 24 19 20 - 84 -

Υπέγραψε το 1-0 ο Πούρος!

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που τα είχε όλα, ο Uncle Drew επιβλήθηκε των Buscados με 92-84 για τους "8" της Summer Master League και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Final Four!

Ανώτερος εμφανίστηκε ο Uncle Drew στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 12 πόντους του Πούρου, 8 του Κανδηράκη και 4 του Χαλκιόπουλου, βρέθηκε δύο φορές στο +8, και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 26-21. Το δίδυμο Κουσάκη - Παπαδόπουλου με 5 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από ένα τρίποντο είχαν οι Θεοδώρου και Καραμασιώτης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να οδηγούν το ντέρμπι, να παίρνουν δύο φορές προβάδισμα 9 πόντων και τελικά πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 48-45, χάρη σε 10 πόντους του Πούρου και 9 του Μπονάτσου. Τους Buscados κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι του Σιδέρη, οι 6 του Παπασπυρόπουλου, τα δύο τρίποντα του Καραμασιώτη και το ένα τριποντάκι του Θεοδώρου!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Καραμασιώτη πάτησε γκάζι και με τους Παπαδόπουλο, Παπασπυρόπουλο και Σιδέρη να πετυχαίνουν από 5 πόντους έκαστος, προσπέρασε με 59-61. Στη συνέχεια, όμως, του δεκαλέπτου ο "Θείος" σεληνιάστηκε και με 8 πόντους του Πούρου, δύο τρίποντα του Ελευθεριάδη και βοήθειες των Χαλκιόπουλου - Μπονάτσου, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 79-64, ενώ οι Buscados έχασαν με δεύτερη τεχνική ποινή τον Σιδέρη. Σκορ τρίτης περιόδου 79-64!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Buscados μπήκαν αποφασισμένοι να παλέψουν για την ανατροπή και με 5 πόντους του Θεοδώρου και 4 του Παπασπυρόπουλου, πλησίασαν στους 4, 79-75. Στο υπόλοιπο του ντέρμπι ο Uncle Drew άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Χαλκιόπουλο, Ελευθεριάδη, Πούρο και Jay Jay, έφτασε δύσκολα στη νίκη με 92-84!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/19 βολές, 26/45 δίποντα και 9/24 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/18 βολές, 18/44 δίποντα και 12/31 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp του Uncle Drew ο Πούρος με 31 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 12/15 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 6 λάθη. Πολυτιμότερος των Buscados ο Παπασπυρόπουλος με 19 πόντους (double-double), έχοντας 4/9 βολές, 3/13 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 5 λάθη.

Uncle Drew (Κανδηράκης): Ελευθεριάδης 12 (4), Κανδηράκης 10 (2), Μπονάτσος 14, Πούρος 31 (1), Στρατηγαρέας 8, Χαλκιόπουλος 12 (2), Jay Jay 5

Buscados (Καραμασιώτης):  Αναγνώστης 2, Θεοδώρου 17 (3}, Καραμασιώτης 11 (3), Κουσάκης 8 (1), Παπαδόπουλος 12, Παπασπυρόπουλος 19 (3), Σιδέρης 14 (2)

Τι μας άρεσε: Ο τρομερός ρυθμός του αγώνα!