27/03/2023
ReTirees 15 14 14 17 - 60 -
West Kings 16 14 19 5 - 54 -

Υπενθύμισαν τη δυναμική τους οι ReTirees!

Το βράδυ της Δευτέρας στο Athens Sports Hall οι ReTirees παρουσιάστηκαν σχετικά πλήρεις μετά από καιρό και ανάγκασαν τους περσινούς πρωταθλητές West Kings στην μόλις 5η τους φετινή ήττα στη μεγάλη κατηγορία. Οι Βασιλιάδες, που υποχώρησαν στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, προχώρησαν σε εκτεταμένο rotation για να κρατηθούν φρέσκοι, καθώς ακολουθεί ο σπουδαίος ημιτελικός της Πέμπτης κόντρα στην Hood.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα με τους ReTirees να βασίζονται στον μετέπειτα Betsson mvp Σκοπελίτη (7π.), αλλά και στους Cramer (4π.), Στόλη (2π.) και Κωστούλα (2π.), ενώ οι Kings απάντησαν με Βήττα (6π.), Πεζούλα (6π.), Γεωργούση (3π.) και Κοζομπόλη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-16.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 14-14 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Το κουπί στην επίθεση των Συνταξιούχων τράβηξαν οι Σκοπελίτης (5π.), Λουκόπουλος (4π.), Στόλης (3π.) και Κωστούλας (2π.), ενώ οι πρωταθλητές απάντησαν με Ρουμελιώτη (5π.), Γεωργούση (3π.), Παναγιωτάκη (2π.), Τσεμπέρη (2π.) και Σταυρούλη (2π.) κλείνοντας το ημίχρονο με το ελάχιστο δυνατό προβάδισμα. Σκορ ημιχρόνου, 29-30.

Μετά την ανάπαυλα οι West Kings ήταν πιο αποτελεσματικοί, σκοράροντας με αξιοσημείωτο πλουραλισμό (7 διαφορετικοί σκόρερ) και με τον Ζήση Βήττα (5π.) να κάνει τη διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Κουσούλη, παρότι είχε κάποια κενά διαστήματα, παρέμεινε σε κοντινή απόσταση, χάρη στους Cramer (5π.), Σκοπελίτη (3π.), Γιαμαίο (2π.), Κωστούλα (2π.) και Τσιρίδη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 43-49.

Με αντεπίθεση διαρκείας και επιμέρους σερί 17-5 οι ReTirees έδειξαν να θέλουν περισσότερο το ροζ φύλλο, κατακτώντας το τελικά με 60-54. Cramer (9π.), Κωστούλας (5π.) και Τσιρίδης (3π.) πήραν την ομάδα στις πλάτες τους, οδηγώντας την σε μία σπουδαία νίκη. Την ίδια ώρα οι Kings κόλλησαν επιθετικά, σκοράροντας μόλις δύο φορές εντός πεδιάς στην κρίσιμη τελευταία περίοδο και γνωρίζοντας μοιραία την ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, οι ReTirees είχαν 18/36 δίποντα, 4/19 τρίποντα και 12/21 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι West Kings είχαν 13/39 δίποντα, 6/26 τρίποντα και 10/15 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Σκοπελίτης 15 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 7/10 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 37 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ζήσης Βήττας με 11 πόντους, έχοντας 2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 26 λεπτά συμμετοχής.

ReTirees (Κουσούλης) : Cramer 18 (1), Γιαμαίος 2, Κωστούλας 11, Λουκόπουλος 4 (1), Πλεξουσάκης, Σαρρής, Σκοπελίτης 15, Στόλης 5 (1), Τσιρίδης 5 (1).

West Kings (Μαρφαντάς) : Αναστόπουλος 2, Βήττας 11 (2), Γεωργούσης 8 (2), Κοζομπόλης 4, Κυρμίζογλου 5, Παναγιωτάκης 4, Πεζούλας 8 (2), Ρουμελιώτης 5, Σταματόπουλος, Σταυρούλης 5, Τσεμπέρης 2.

Τι μας άρεσε : Κάποιες όμορφες συνεργασίες των δύο ομάδων.