03/05/2023
Buscados 24 25 19 23 - 101 -
Mandra Heat 15 18 13 16 - 62 -

Υπερηχητικοί Buscados!

Με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο συστηθηκαν στα παρκέ της διοργάνωσης οι Buscados, καθώς το απόγευμα της Τετάρτης 3 Μαΐου στο Basketaki Arena, κάνοντας καταπληκτική εμφάνιση με μπάσκετ υψηλής ταχύτητας, επικράτησαν πολύ εύκολα με 101 – 62 απέναντι στην Mandra Heat.

Οι Buscados μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι στο πρώτο δεκάλεπτο, άπλωσαν στο παρκέ όλες τις επιθετικές τους αρετές και με αιχμή του δόρατος τον Θεοδώρου με 8 πόντους και το δίδυμο Σιδέρη με 5 και Παπαδόπουλο με 4 πόντους αντίστοιχα να ακολουθούν από κοντά, έχτισαν διάφορα 9 πόντων. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Κόκκινοι που δεν μπόρεσαν να βρουν αντίδοτο στην άμυνα, είχαν τον Λιούλη με 7 πόντους να ξεχωρίζει, για το 24-15.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και η δεύτερη περίοδος, με τους γηπεδούχους παίζοντας γρήγορο και όμορφο μπάσκετ, να σκοράρουν ακατάπαυστα, με το 59 – 33 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα του Καραμασιώτη, με τον Αναγνώστη να δίνει το έναυσμα με 9 συνεχόμενους πόντους και τους Θεοδώρου(6), Σιδέρη(6) και Παπαδόπουλο(7) να παίρνουν στη συνέχεια την σκυτάλη, εκτόξευσαν την διαφορά στο + 26. Οι φιλοξενούμενοι που δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν αυτό τον ρυθμό και έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους μέσα στον αγωνιστικό χώρο, είχαν τους Λαγο(6),Λούλη(5) και Διολέτη (3) κυρίως να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση.

Η Μάνδρα ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στην τρίτη περίοδο και με τρίποντες βόμβες από Ιατρού – Μπιτζιλέκη και τέσσερις ακόμα παίχτες να βάζουν από ένα καλάθι, μείωσε 68 – 46. Μέχρι τότε, Σιδέρης και Παπαδόπουλος τραβούσαν το κουπί της επίθεσης των Buscados σκοράροντας από 4 πόντους έκαστος, για να έρθει στην συνέχεια ο Θεοδώρου να εκμεταλλευτεί το transition με 8 πόντους , διαμορφώνοντας το 78 – 46.

Χορταστικό από σκορ και θέαμα, ήταν και το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την εικόνα του αγώνα να μην αλλάζει και τους Buscados να φτάνουν στο εντυπωσιακό 101 – 62. Παπασπυρόπουλος – Καραμασιώτης σέρβιραν, Σιδέρης(10) - Παπαδόπουλος(6) σκόραραν με την τελική διαφορά να φτάνει στους 39 πόντους. Ο Λιούλης με 11 πόντους, συνέχιζε να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο για τους Κόκκινους, με τον Μπιτζιλέκη να σκοράρει ακόμα μία φορά απο την περιφέρεια για το τελικό 101-62

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Μιχάλης Σιδέρης με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασιστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φανούρης Λιούλης 27 πόντους, 15 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Buscados είχαν 30 / 48 δίποντα , 10 / 22 τρίποντα, 11 / 14 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Η Mandra είχε 19 / 52 δίποντα, 6 / 26 τρίποντα, 6 / 13 βολές, κατέβασε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

Buscados (Καραμασιώτης ): Αναγνώστης 10, Θεόδωρου 22, Καραγκούνης (9 ρ.), Καραμασιώτης 8, Κουσάκης 2 Παπαδόπουλος 21, Παπασπυρόπουλος 11, Σιδέρης 27(7ρ.- 6 ασιστ)

Mandra Heat(Τσιλιώνης): Διολέτης 3, Μπιτζιλέκης 9, Μώλος 3(7ρ.), Τσιλιώνης 5, Ηλιακίδης 2, Λιούλης 27(15ρ.), Λαγός 10(7ρ.), Ιατρού 3.

Τι μας άρεσε: Οι τρομακτικές δυνατότητες που έχουν οι νικητές σε όλες τις θέσεις του γηπέδου.