19/09/2023
Space Hellas 18 17 24 18 - 77 -
War Gamers 12 21 17 15 - 65 -

Υπερηχητική η Space Hellas!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό του Athens Sports Hall, η νεοφώτιστη ομάδα της Space Hellas σκόρπισε τρόμο προς πάσα κατεύθυνση, καθώς παίζοντας ένα εκπληκτικό, σύγχρονο μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, επιβλήθηκαν των War Gamers με σκορ 77-65! Πάμε να δούμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτήν τη σπουδαία αναμέτρηση!

Στο πρώτο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ του Hall με σκοπό να πνίξουν τον αντίπαλο τους, πίεσαν στην άμυνα, έλεγξαν τα ριμπάουντ, έκλεψαν μπάλες, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Μαμαλάκη να ηγείται των προσπαθειών τους, έκλεισαν τη περίοδο με σκορ 18-12! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Αβραμίδης και Καραγιάννης είχαν από 6 πόντους!

Η συνέχεια της αναμέτρησης άνηκε στην ομάδα του κόουτς Σκλαβενίτη, καθώς κέρδισαν το δεκάλεπτο με το επιμέρους 17-21, με τον Στέφανο Καραγιάννη να κυριαρχεί στο γήπεδο, πετυχαίνοντας 10 πόντους σε αυτό το διάστημα! Από την άλλη πλευρά, οι Μαμαλάκης(4π) και Βεργόγιαννης(3π)  αποτέλεσαν τους πρώτους σκόρερ της Space Hellas! Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα το 35-33!

Οι επέστρεψαν στο παρκέ του Athens Sports Hall με σκοπό όχι μόνο να κρατήσουν τη διαφορά, αλλά να την αυξήσουν! O Βουζάς πήρε το όπλο του, ευστοχώντας σε δύο συνεχόμενα εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75 και συνεπικουρούμενος από τον εξαιρετικό Μαμαλάκη έστειλαν την ομάδα τους στη τελευταία στροφή σε θέση οδηγού με σκορ 59-50! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Καραγιάννης πρόσθεσε ακόμη 9 πόντους στο ενεργητικό του!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αύξησαν την ένταση στις πλευρές του γηπέδου, με αποτέλεσμα το τέλος του αγώνα να τους βρει να πανηγυρίζουν μια τεράστια νίκη επί ενός σπουδαίου αντιπάλου με σκορ 77-65!

Betsson MVP ο Νίκος Μαμαλάκης με 25 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψιμο και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Στέφανος Καραγιάννης είχε 34 πόντους, 15 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα!

Η Space Hellas είχε 25/46 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 6/11 βολές, 46 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κόψιμο και 22 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/53 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 18/24 βολές, 42 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 14 λάθη .

Space Hellas(Nτουμάνης): Βεργόγιαννης 9, Βουζάς 13, Ελευθερίου, Ηλιόπουλος, Κωνσταντινίδης 2, Μαμαλάκης 25, Μπαζώρας , Μπαμπάκος 4, Ντουμάνης 3, Πλουτέτσκι 9, Σιφναίος 12, Χατζημωράκης.

War Gamers(Σκλαβενίτης): Αβραμίδης 12, Βασιλόπουλος, Βουτσινός, Διαμαντής 3, Καραγιάννης 34, Λαζαράκος 4, Μακρινός 7, Μακρυγιάννης 2, Μπερδεμπές 1, Παριανόπουλος, 2.

Τι μας άρεσε : Η ενέργεια που έβγαλαν οι νικητές σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ!