24/09/2022
Aladalon 9 20 12 17 - 58 -
Anonymous BC 11 13 13 14 - 51 -

Υπέταξαν τους πρωταθλητές οι Aladalon !

Βράδυ Σαββάτου στο Basketaki Arena οι Aladalon υποδέχθηκαν τους περσινούς πρωταθλητές της D-2 League στα πλαίσια της φάσης των ομίλων του Basketaki Cup. Η ομάδα του Αθανασάκου πραγματοποιώντας μεστή εμφάνιση και με όπλο την εξαιρετική τους αμυντική λειτουργία κατάφεραν να επικρατήσουν ενός πολύ δύσκολου αντιπάλου με 58-51. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Κάπως νευρικά ξεκίνησαν οι δύο ομάδες το παιχνίδι με το σκορ να μένει χαμηλά στα πρώτα λεπτά. Για τους τυπικά γηπεδούχους ο Βαγγέλης έκανε τη διαφορά με 5 πόντους, ενώ για τους Anonymous το δίδυμο των Τσόλκα (5π.) – Δρακόπουλου (6π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-11.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Aladalon πάτησαν το γκάζι και ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους. Με πρωταγωνιστή τον συνήθη ύποπτο Μιχαηλίδη (8π.) και άξιους συμπαραστάτες τους Μαχαίρα (5π.), Μαρκοπουλιώτη (3π.), Βογιατζάκη (2π.) και Βαγγέλη (2π.) οι μετέπειτα νικητές έχτισαν ένα βραχύ προβάδισμα 5 πόντων. Οι Anonymous είχαν αντίδραση με τους Τσόλκα (5π.) και Ζυγούρη (4π.) να τραβούν κουπί επιθετικά και έτσι δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν. Σκορ ημιχρόνου, 29-24.

Μοιρασμένο το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με το επιμέρους σκορ να γράφει 12-13 υπέρ των Anonymous που έβρισκαν διαρκώς ελεύθερα σουτ, αλλά ήταν άστοχοι. Οι Aladalon παρέμειναν αποτελεσματικοί σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου και μπήκαν στην τελευταία περίοδο με +4. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-37.

Mε τρόπο υποδειγματικό διαχειρίστηκε την κατάσταση η ομάδα του Αθανασάκου. Η τριπλέτα των Μιχαηλίδη (7π.), Σεφέρη (4π.) και Βαγγέλη (4π.) σκόραρε κρίσιμους πόντους και χάρισε τη νίκη στους Aladalon. Πάλεψαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο οι Anonymous που ανά διαστήματα είχαν μομέντουμ ανατροπής, αλλά συνέχισαν να αστοχούν πίσω από τα 6,75μ και μοιραία ηττήθηκαν στην πρεμιέρα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Aladalon είχαν 15/37 δίποντα, 4/21 τρίποντα και 16/25 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Anonymous είχαν 17/33 δίποντα, 2/25 τρίποντα και 11/18 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπαόυντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Μιχαηλίδης με 20 πόντους και double-double, έχοντας 5/12 δίποντα, 1/8 τρίποντα και 7/8 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 5 λάθη και 1 μπλοκ σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Από τους Anonymous ξεχώρισε ο Γιώργος Ζυγούρης με 7 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 λάθος και 3 μπλοκ σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Aladalon (Αθανασάκος) : Μαρκοπουλιώτης 6 (1), Βογιατζάκης 3, Μιχαηλίδης 20 (13 ρ.), Βαγγέλης 16 (1), Μαχαίρας 5 (1), Κτενίδης 2, Σεφέρης 6.

Anonymous (Φιλαρτζής) : Τσόλκας 16 (1), Ελευθεριάδης, Καστρινός 2, Μπουτσικάκης 5 (1), Φιλαρτζής 2, Ζυγούρης 7 (9ρ.), Δρακόπουλος 17, Χειλακης, Μπέλλος 2 (7ρ.).

Τι μας άρεσε : Το πάθος και η ποιότητα των δύο ομάδων.