15/10/2024
Lyonmen 19 22 14 12 - 67 -
Griffins 16 13 17 27 - 73 -

Με υπογραφή Ζώρζου η πρώτη των Griffins!

Βράδυ Τρίτης στο κλειστό του Μαζαράκη οι Lyonmen υποδέχθηκαν τους Griffins, με τους φιλοξενούμενους να ολοκληρώνουν φοβερή ανατροπή και να επικρατούν με 67-73.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι βρίσκοντας σκορ μέσα από ωραίες συνεργασίες. Για τους γηπεδούχους ο Κουκουβάκης έδειξε ότι βρίσκεται σε καλή μέρα, βρίσκοντας 7 πόντους, για να ακολουθήσουν οι Δημητρίου και Αποστολόπουλος με 4 και 6 πόντους αντίστοιχα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν απάντηση με τους 12 πόντους του Κωνσταντίνου Ζώρζου και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο -13, 19-16.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους Lyonmen να ανεβάζουν ρυθμούς και να βρίσκουν λύσεις κοντά αλλά και μακριά από το καλάθι με τον εξαιρετικό Κουκουβάκη. Άξιος συμπαραστάτης ο Αποστολόπουλος έδωσε μια καλή διαφορά στην ομάδα στο τέλος του ημιχρόνου με το σκορ στο 41-29.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι και βρήκαν λύσεις επιθετικά από τον Γιώργο Ζώρζο. Οι γηπεδούχοι είχα απάντηση με την τριάδα Δημητρίου, Κουκουβάκης και Αποστολόπουλος να συνεχίζουν να βρίσκουν σκορ, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 55-46.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι μπλε έβγαλαν ψυχή και μαζί με την εκπληκτική τους άμυνα, κατάφεραν να φέρουν τούμπα το ματς, τέσσερα λεπτά πριν την λήξη. Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα με τους Griffins στο τέλος, με τον Γιώργο Ζώρζο να βάζει τρίποντο μαχαίρια λίγο πριν την λήξη και να δίνει την νίκη στους μπλε με 67-73.

NovibetMVP αναδείχθηκε ο Γιώργος Ζώρζος με 28 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κουκουβάκης με 29 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Lyonmen (Χατζηαράπης): Θεοδώρου 6, Δημητρίου 14, Κουκουβάκης 29, Αποστολόπουλος 18, Τζουβάνας, Φραγκούλης, Φραγκούλης

Griffins (Χρόνης): Παπαδόπουλος 9, Ζώρζος 28, Βιλτανιώτης 7, Κιαχόπουλος 6, Καραγιάννης 5, Ζύγουνας, Λοΐζος, Ζώρζος 18

Τι μας άρεσε: Το φινάλε του αγώνα!