14/11/2023
Iguana Pacers 9 29 19 20 - 77 -
Limoges 16 10 12 12 - 50 -

Συνεχίζουν τις υψηλές πτήσεις τα "Ιγκουάνα"!

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τους Iguana Pacers στον τρίτο όμιλο της Master League, καθώς στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα την Limoges με 77-50 στο ΓΣΠ!

Με 4 πόντους του Ανδριώτη και έμμεσο τρίποντο του Γιαννόπουλου, οι Iguana Pacers προηγήθηκαν με 7-2 στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης. Στη συνέχεια της περιόδου ο Τριαντογιάννης έκανε πάρτι μέσα στην ρακέτα και με 11 δικούς του πόντους και τρίποντο του Βασίλη Ανδρ. Αντωνόπουλου, έβαλαν τους φιλοξενούμενους στο +7, 9-16!

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν κατά κράτος των αντιπάλων και με 11 πόντους του Γεωργίου, τρία τρίποντα του Μοσχέτα, 5 πόντους του Στρατομήτρου και τριποντάκι του Παλάσκα, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 38-26. Λίγα πράγματα για την Limoges στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Παπαδόπουλο να πετυχαίνει 4 πόντους και τον Σταμάτη να ευστοχεί από την περιφέρεια.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η παρέα του Φαρούπου και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με τρίποντα των Στρατομήτρου, Μοσχέτα, Γιαννόπουλου και Παπαζαχαρίου, έφτασε μέχρι και στο +22, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +19, 57-38. Δεν μπόρεσε το συγκρότημα του Ευριπιώτη να πλησιάσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 9 πόντους του Παπαδόπουλου και το τρίποντο του Κωνσταντόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 57-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Iguana Pacers να επικρατούν άνετα με 77-50, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Γεωργίου, Στρατομήτρου, Μοσχέτα και Γιαννόπουλου. Για τους "Λιμουζό" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Δαβιλάς, Παπαδόπουλος, Κωνσταντόπουλος και Βασίλης Ανδρ. Αντωνόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 16/23 βολές, 14/36 δίποντα και 11/25 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/20 βολές, 14/36 δίποντα και 4/24 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson MVP των Iguana Pacers ο Στρατομήτρος με 19 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 3/7 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος της Limoges ο Παπαδόπουλος με 17 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 6/10 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Iguana Pacers (Φαρούπος): Παπαζαχαρίου 3 (1), Φαρούπος 3, Παλάσκας, Γεωργίου 20, Ανδριώτης 4, Γιαννόπουλος 8 (1), Μοσχέτας 20 (6), Στυλιανός, Στρατομήτρος 19 (3)

Limoges (Ευριπιώτης): Παπαδόπουλος 17, Σταμάτης 3 (1), Μπραντίτσας 1, Δαβιλάς 4, Τριαντογιάννης 11, Αντωνόπουλος Ιωαν. Βασίλης, Αντωνόπουλος Ανδρ. Βασίλης 7 (2), Μπολόσης, Κωνσταντόπουλος 7 (1)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Iguana Pacers!