30/06/2023
War Gamers 26 16 23 10 - 75 -
Colombians BC 17 13 23 18 - 71 -

Δύσκολη νίκη και προβάδισμα για τους War Gamers!

Το πρώτο βήμα στα προημιτελικά της Summer Master League έκαναν οι War Gamers. Η ομάδα του Σκλαβενίτη επικράτησε 75-71 σε έναν πολύ δυνατό αγώνα κόντρα στους Colombians και έτσι απέκτησε προβάδισμα (1-0) στην σειρά. Οι War Gamers δεν έχασαν στιγμή το προβάδισμα στο ματς, ωστόσο μόνο εύκολο δεν ήταν το έργο τους κόντρα στους «Κολομβιανούς», οι οποίοι το πάλεψαν αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι.

Πιο αναλυτικά, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά το ματς, με τον Αναστασόπουλο να είναι δραστήριος από τις πρώτες φάσεις και με το σκορ να φτάνει στο 10-2. Η διαφορά πήγε νωρίς-νωρίς σε διψήφιο αριθμό, όταν ο Καραγιάννης έγραψε το 15-4. Ο Νίκος Γιαννακόπουλος έδωσε λύσεις επιθετικά στους Colombians (19-12), όμως ο Φιλίππου απομάκρυνε ξανά την ομάδα του, η οποία τελικά έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (26-17).

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι κράτησαν την ίδια απόσταση. Ο Καραγιάννης έπαιξε αρκετά καλά κοντά στο καλάθι, κάτι που δυσκολεύτηκαν να περιορίσουν οι φιλοξενούμενοι και κάπως έτσι φτάσαμε στο 39-24. Οι War Gamers είχαν τον έλεγχο στο σημείο εκείνο και η διακοπή του ημιχρόνου τους βρήκε στο 42-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήρθε η ώρα για την αντίδραση των Colombians. Με ένα σερί 0-9 από τους Νίκο Γιαννακόπουλο και Πασχαλάκη, οι «Κολομβιανοί» πλησίασαν στο 42-39, όμως Καραγιάννης και Αναστασόπουλος ανέλαβαν ώστε οι War Gamers να πάνε ξανά στο +11 (50-39). Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο παραγωγικό για τις δύο ομάδες στο ματς, με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα καλό προβάδισμα έπειτα από το τέλος της περιόδου, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 65-53.

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου το σκηνικό παρέμενε το ίδιο, όμως οι Colombians δεν είχαν τελειώσει ακόμη. Κώστας Κιούκης και Πασχαλάκης εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους, αλλά και το μομέντουμ που είχαν αποκτήσει οι Colombians και έτσι λίγο πριν το τέλος κράτησαν ζωντανή την ομάδα τους με το 73-70. Οι γηπεδούχοι έψαχναν πλέον ένα μεγάλο σουτ, το οποίο και βρήκαν με τον Φιλίππου ο οποίος διαμόρφωσε το 75-70. Στο τέλος οι War Gamers θα μπορούσαν να είχαν μπει σε… μπελάδες, καθώς ο Καραγιάννης έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Κιούκη, αλλά εκείνος αστόχησε στην μία βολή, με αποτέλεσμα το 75-71 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Betsson MVP του ματς αναδείχθηκε ο Στέφανος Καραγιάννης με 35 πόντους, 1 ασίστ και 21 ριμπάουντ συνολικά. Από τους Colombians ξεχώρισε ο Νίκος Γιαννακόπουλος με 31 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 16 ριμπάουντ.

Οι War Gamers είχαν 19/48 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 13/19 βολές, 60 ριμπάουντ, αλλά και 15 ασίστ, 2 κλεψίματα, 16 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Colombians τελείωσαν το ματς με 14/44 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 13/22 βολές, 37 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 9 κλεψίματα, 8 λάθη και 5 μπλοκ.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Αναστασόπουλος 16(6ρ.), Βασιλόπουλος 1(4ρ.), Διαμαντής, Καραγιάννης 15(21ρ.), Κοζομπόλης 6(3ρ.), Λαζαράκος, Λυγγερίδης 3(10ρ.), Μέμεζας, Μπερδεμπές 3(2ρ.), Πανταζής 2(3ρ.), Φιλίππου 9(6ρ.)

Colombians (Ρετουνιώτης): Βελέντζας, Γιαννακόπουλος Κ. 3(1ρ.), Γιαννακόπουλος Ν. 31(16ρ.), Διαμαντόπουλος, Καλαβρουζιώτης, Καλαντζάκης, Κιούκης Κ. 22(5ρ.), Κιούκης Π., Κυριακόπουλος 3(2ρ.), Πασχαλάκης 12(6ρ.), Ρετουνιώτης

Τι μας άρεσε: Η δυνατές μάχες σε πολλά σημεία του παιχνιδιού και το πάθος των δύο ομάδων.