30/06/2023
Phoenix Bums 16 15 19 17 - 67 -
Sun City Spurs 15 15 12 17 - 59 -

Αυτοί μάλιστα, αυτοί είναι οι Phoenix Bums!

Οι Phoenix Bums χθες κατάφεραν να μαζευτούν και ανάγκασαν τους Sun City Spurs στην πρώτη τους ήττα με 67-59 , οπότε το εισιτήριο για το Final Four της Summer Evolution League θα κριθεί σε τρίτη αναμέτρηση!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Phoenix Bums να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με 16-15, με τον Παπαντωνίου να σκοράρει 5 πόντους και τους Γόντικα, Φρέρη και Καδά να συνδράμουν από 3 πόντους έκαστος. Ο Κουκούλης με 6 πόντους και ο Κυπριανός με 5 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 6 πόντους του Χαριτόπουλου, 4 του Γόντικα και τρίποντο του Φρέρη, οι γηπεδούχοι διατήρησαν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 31-30. Ο Μελισσάρης πήρε μπρος στο δεύτερο δεκάλεπτο για τους Sun City Spurs, πετυχαίνοντας 6 πόντους, ενώ από ένα τριποντάκι έβαλαν οι Σαλονικίδης και Κυπριανός.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του απόντα Κοβάτσου ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με 5 πόντους του Μοσκόφογλου και τους Γόντικα, Φρέρη και Χαριτόπουλο να τον ακολουθούν με 4 πόντους ο καθένας, έχτισε διψήφια διαφορά 12 πόντων, 48-36! Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Πέλεχα ήταν να μειώσει στους 8, 50-42, με τον Πάλλη να σκοράρει 4 πόντους και τον Σαλονικίδη να ευστοχεί από την περιφέρεια. Σκορ τρίτης περιόδου 50-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Phoenix Bums μπορεί να είδαν τον αντίπαλο να πλησιάζει στον πόντο, 54-53, ωστόσο διατήρησαν την ηρεμία στο παιχνίδι τους και με μεγάλα σουτ των Χαριτόπουλου και Παπαντωνίου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 67-59. Για τους Sun City Spurs στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Πάλλης, Κυπριανός και Μελισσάρης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/16 βολές, 21/52 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 10 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/16 βολές, 14/32 δίποντα και 8/30 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp των Phoenix Bums ο Παπαντωνίου με 14 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή, 5/8 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Sun City Spurs ο Κυπριανός με 13 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 3/3 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Phoenix Bums (Φρέρης): Γόντικας 9, Μοσκόφογλου 5, Παπαντωνίου 14 (1), Τουμπακάρης, Φρέρης 10 (2), Χαριτόπουλος 26, Καδάς 3 (1)

Sun City Spurs (Πέλεχας): Κυπριανός 13 (2), Θεοδωρόπουλος 2, Κουκούλης 6, Καραγιαννάκης, Λεβεντούρης 3, Πάλλης 13 (2), Μελισσάρης 11 (2), Ρούμελης 5, Σαλονικίδης 6 (2)

Τι μας άρεσε: Η ηρεμία των Phoenix Bums στα κρίσιμα σημεία του αγώνα!