28/11/2021
Valhalla Phantoms 9 14 11 13 - 47 -
Varnava Hawks 10 12 13 9 - 44 -

V for Valhalla!

Το πέμπτο της ροζ φύλλο αγώνα στον τρίτο όμιλο της D2-League πήρε χθες στον Κολωνό η Valhalla, καθώς στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής κέρδισε στις λεπτομέρειες τους Varnava Hawks με 47-44!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 9-10 υπέρ των Varnava Hawks, μετά από 4 πόντους του Κακογιαννάκη και 4 του Δρανδάκη. Ο Μαργέτης από την περιφέρεια και οι Τριακογιάννης – Ντάσιος μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, εκεί όπου με 6 πόντους του Ντάσιου και 6 του Μακρή, η Valhalla πήγε στα αποδυτήρια ούσα σε θέση οδηγού με 23-22. Τα τρίποντα των Μπαρούνη και Παπαδόπουλου ήταν αυτά που διατήρησαν τους φιλοξενούμενους σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στην δεύτερη περίοδο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Varnava Hawks μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και με 6 πόντους του Κακογιαννάκη, 5 του Μπαρούνη και καλάθι του Μιστριώτη, πήραν αέρα 9 πόντων, 26-35, 3:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, οι γαλάζιοι πρόλαβαν να αντιδράσουν πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και με 5 πόντους του Μακρή και βοήθειες των Ντάσιου, Μαργέτη και Γεωργακά, μείωσαν στον πόντο, 34-35, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Valhalla συνέχισε την αντεπίθεσή της και με 4 νέους πόντους του Μακρή, 4 του Μαργέτη, 3 του Ντάσιου και καλάθι του Τρισκογιάννη, έφτασε στη μεγάλη νίκη με. Αν και βρισκόταν στο +4, 40-44, 2:00 για το τέλος, τα Γεράκια δεν μπόρεσαν να αντέξουν μέχρι το φινάλε, παρά τα μεγάλα σουτ των Παπαδόπουλου, Κακογιαννάκη και Αμντίν.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/19 βολές, 16/50 δίποντα και 2/20 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/10 βολές, 15/38 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος της Valhalla ο Μακρής με 15 πόντους (double-double), έχοντας 6/17 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Varnava Hawks ο Κακογιαννάκης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 0/6 βολές, 6/11 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Valhalla (Γεωργακάς): Τρισκογιάννης 4, Μακρής 15 (1), Ντάσιος 13, Φωτίου, Γεωργακάς 6, Ζαμπάρας, Μαργέτης 9 (1)

Varnava Hawks (Μπαρούνης): Ψωμαδάκης Α., Μπαρούνης 8 (2), Ψωμαδάκης Ν., Κακογιαννάκης 12, Αμντίν 4, Δρανδάκης 7 (1), Μιστριώτης 4, Παπαδόπουλος 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκειά του!