20/04/2023
Λεγάμενοι BC 18 14 15 37 - 84 -
Drunk Kings 17 20 21 30 - 88 -

"Βασιλικό" διπλό παραμονής!

Στην Development League θα αγωνίζονται και του χρόνου οι Drunk Kings, καθώς στα πλαίσια της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής του τρίτου ομίλου κέρδισαν τους Λεγάμενους με 84-88, στέλνοντας τους Τεμπέληδες στην D2-League, ενώ οι Πειραιώτες τερμάτισαν τελικά στην τέταρτη θέση και στο Top16 θα βρουν στον δρόμο τους τους Retro Pacers!

Με τον Σουλτάτο να εκτελεί εύστοχα τρεις φορές από την περιφέρεια και τον Γκανιάτσα να τον ακολουθεί με 7 πόντους, οι Λεγάμενοι προηγούνταν με 18-8, 3:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τέσσερα τρίποντα του Κοττά και 4 πόντους του Αλεβίζου, μείωσαν στον πόντο, 18-17!

Η αντεπίθεση των Drunk Kings συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με 9 πόντους του Καζή, 8 του Κοττά και τρίποντο του Γερασιμάτου, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 13 πόντων, 24-37. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να μαζέψουν την διαφορά πριν την ανάπαυλα και με τους Γκανιάτσα - Βρεττάκο να σκοράρουν από 6 πόντους ο καθένας, πλησίασαν στους 5, 32-37!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Πειραιώτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με 7 νέους πόντους του Βρεττάκου και 6 του Γκανιάτσα, πλησίασαν στον πόντο, 42-43! Στο υπόλοιπο της τρίτης περιόδου οι "Βασιλιάδες" πάτησαν γκάζι και με 7 πόντους του Καζή, 6 του Κοκκινογούλη και 4 του Μαρούδα, έχτισαν εκ νέου διψήφια διαφορά 11 πόντων, 47-58, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Drunk Kings άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Μαρούδα, Καζή και Κοττά, έφτασαν δίκαια στην τεράστια νίκη παραμονής με 84-88. Για τους Λεγάμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Βρεττάκος, Σουλτάτος, Στάντζος, Γκανιάτσας και Καμαριωτάκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 28/43 βολές, 10/25 δίποντα και 12/31 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 16/30 βολές, 21/48 δίποντα και 10/28 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Λεγάμενων ο Καμαριωτάκης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 7/10 βολές και 3/7 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 3 τάπες. Betsson mvp των Drunk Kings ο Κοττάς με 30 πόντους (double-double), έχοντας 6/10 δίποντα και 6/17 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Λεγάμενοι (Στάντζος): Βρεττάκος 22 (2), Γκανιάτσας 23 (3), Αγαλόπουλος, Στάντζος 6 (1), Σουλτάτος 20 (6), Καμαριωτάκης 13

Drunk Kings (Κοκκινογούλης): Αλεβίζος 6, Γερασιμάτος 3 (1), Καζής 26 (3), Κοττάς 30 (6), Κοκκινογούλης 8, Μαρούδας 15, Καραντώνης

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!