06/02/2023
Nobelistes 14 8 12 14 - 48 -
Think Digital 17 9 10 19 - 55 -

Bάφτηκε «μπλε» το ντέρμπι της Development League

Μετά από ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, μεταξύ δύο εκ των κορυφαίων ομάδων της Development League, οι Think Digital κατάφεραν να υποτάξουν τους Nobelistes (48-55), έχοντας σε καταπληκτική μέρα τον Βαρελά και να κάνουν το 2x2 στην κατηγορία, στην οποία δείχνουν πως έχουν σοβαρές προοπτικές να πρωταγωνιστήσουν.

Η πρώτη περίοδος είχε χαρακτήρα ντέρμπι, όπως άλλωστε όλο το παιχνίδι. Ο Βαρελάς από τη μία ήταν «καυτός» για τους Think Digital και με σημείο αναφοράς το έξοχο mid- range του έδωσε πολύτιμες βοήθειες στην ομάδα του, την ώρα που για τους Nobelistes, οι οποίοι παρουσιάστηκαν με απουσίες, ο Ιορδανίδης ήταν ακόμα μια φορά ο πιο επικίνδυνος παίκτης. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 14-17.

Στην δεύτερη περίοδο οι Think Digital εκμεταλλεύτηκαν ένα νωθρό επιθετικά διάστημα των Nobelistes και έφτασαν στο +11 (14-25), όμως οι «ροζ» έβγαλαν αντίδραση και έκαναν το δικό τους σερί, για να πάνε τελικά στην ανάπαυλα στο -4 (22-26).

Το ντέρμπι διατηρήθηκε και σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο. Οι TDG προσπαθούσαν μανιωδώς να ξεφύγουν χωρίς επιτυχία, ενώ από την άλλη οι Nobelistes κάθε φορά που έφταναν σε απόσταση αναπνοής και είχαν την ευκαιρία να προσπεράσουν, οι επιλογές τους ήταν κακές. Έτσι, η Γ' περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 34-36.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, η κλάση των Καπερώνη και Βαρελά ήταν αυτή που έκανε την διαφορά. Οι TDG πάτησαν γκάζι, πήραν διαφορές ασφαλείας και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω. Παρά την φιλότιμη προσπάθεια των Nobelistes, οι «μπλε» έφτασαν δίκαια στο ροζ φύλλο (48-55), κάνοντας το 2x2 στο πρωτάθλημα.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Λάμπρος Βαρελάς με 35 πόντους και 7 ριμπάουντ. Σπουδαίο παιχνίδι για τους ηττημένους πραγματοποίησε ο Μανώλης Ιορδανίδης με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Nobelistes; Βαλλιανάτος, Δεμέναγας 3, Ιορδανίδης 24, Λιναράς 7, Παυλάκος 10, Σταματόπουλος, Χατζημιχάλης 4

TDG: Βαρελάς 35, Δήμος, Καπερώνης 13, Μαρίνης, Σπυρόπουλος, Σταγκίδης 4, Καγκάνης, Χρυσικός 3