12/12/2023
Heldreich 25 10 17 12 - 64 -
War Gamers 22 15 14 20 - 71 -

Είναι βαριά η φανέλα των War Gamers!

Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι που διεξήχθη στο ΣΕΦ για τη φάση των 32 του κυπέλλου, οι War Gamers με τρομερό... φίνις κέρδισαν τον εξαιρετικό και δυνατό Heldreich με σκορ 64-71 και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση!

Δεν έδειξαν διάθεση για... τρέξιμο και αιφνιδιασμούς οι δύο παρέες, με τις σετ επιθέσεις να ξεχωρίζουν! Ο Ανδρεάδης με τον Παγώνη ήταν άλλο... level, όπως το ίδιο ήταν και ο Στέφανος Καραγιάννης ο οποίος πήρε εξ' ολοκλήρου το επιθετικό κομμάτι των War Gamers και μείωσε μαζί με ένα τρίποντο και φάουλ του Λαζαράκου, στο 25-22 πρώτου δεκαλέπτου! Η είσοδος του Μακρυγιάννη ήταν αυτό που έπρεπε για τους "Πολεμιατές"! Σκορ, σωστές και... μυαλομένες επιλογές και ταυτόχρονα με τη σταθερά καλή επιθετική παρουσία του Λαζαράκου, οι "ερυθρόλευκοι" μπήκαν μπροστά στο ημίχρονο με σκορ 35-37!

Ήταν λογικό, ίσως και... αναμενόμενο να ανέβει η ένταση στον αγώνα, με τις δύο ομάδες να πάνε πόντο πόντο και τον αγώνα να αλλάζει μορφή, καθώς τα δύο βασικά πλέι μέικερ, Μπακούρος και Διαμαντής αποβλήθηκαν, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 52-51, καθώς ο Καραγιάννης μείωσε, μπαίνοντας σε "God mode"! Αυτό κράτησε μέχρι τέλους, με τους War να βρίσκουν λύσεις από τον ηγέτη τους και να παίρνουν την πολυπόθητη νίκη- πρόκριση με τελικό σκορ 64-71.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέφανος Καραγιάννης με 31 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Παπαδάκης με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 11/33 δίποντα, 12/39 τρίποντα, 6/8 βολές, 38 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 6 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/23 δίποντα, 14/42 τρίποντα, 13/26 βολές, 48 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 7 λάθη.

Heldreich (Τσεκουρλούκης): Μπακούρος 6, Αθανασιάδης 3, Γατής, Παπαδάκης 11, Παγώνης 14, Κούρταλης 6, Νικολαΐδης 4, Αργυρακόπουλος, Ανδρεάδης 17, Τσεκουρλούκης 3.

War Gamers (Μέμεζας): Μακρυγιάννης 9, Λαζαράκος 16, Καραγιάννης 31, Διαμαντής 3, Μέμεζας 2, Σταυρόπουλος 7, Σκλαβενίτης 3.

Τί μας άρεσε: Το πάθος για τη νίκη!