Beer Team 10 8 9 11 - 38 -
Kourkoutes All-Star 9 21 13 9 - 52 -

Έχουν βαριά φανέλα οι Kourkoutes!

Οι Kourkoutes All Star φάνηκαν ανώτεροι των περιστάσεων απέναντι στη Beer Team, κέρδισαν δικαιότατα το τελευταίο εισιτήριο για την φάση των 32, εκεί όπου θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους με τους Σκόρπιους!

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα για τις δύο ομάδες, με τον Μανιουδάκη να είναι ο μόνος σκόρερ των Κουρκουτών για οκτώ λεπτά και τη Beer να βρίσκει σιγά σιγά τα πατήματα της με τέσσερις διαφορετικούς παίκτες να συνδέονται με το καλάθι (Μεταξάς, Μαρφαντάς, Καλπακίδης και Μαυράκης). Οι φιλοξενούμενοι ξεπέρασαν το αρχικό σοκ, βρήκαν τις λύσεις που έψαχναν στο πρόσωπο του Νίνου και τον Βεϊσάκη και μείωσαν εν τέλει στον πόντο στο φινάλε της πρώτης περιόδου, 10-9.

Άποντοι παρέμειναν για τα πρώτα επτά λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου οι μπυρόβιοι, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, τρέχοντας ένα 15-0 σερί με τον Μανιουδάκη, τον Πηξομάτη και τον Βασιλόπουλο, 10-24. Ο Καλπακίδης έσπασε το ρόδι για τους κίτρινους, ο Μεταξάς και ο Μαρφαντάς με ένα σουτ στη λήξη τον ακολούθησαν, αλλά οι ερυθρόλευκοι ήταν σαφώς ανώτεροι και κυριάρχησαν πλήρως στη δεύτερη περίοδο, 18-30.

Oι κίτρινοι έσφιξαν την άμυνα τους στην έναρξη του δεύτερου μέρους και άφησαν τους ερυθρόλευκους στο 0 για πέντε λεπτά. Η ομάδα του Σαρακινού ξεπέρασε το νεκρό της διάστημα, πλήγωσε τη Beer με περιφερειακά σουτ του Βεϊσάκη και του Βασιλόπουλου και διεύρυνε την ήδη υπάρχουσα διαφορά, παρά τη προσπάθεια του Μεταξά και του Μαρφαντά, 27-43.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Βεϊσάκης από τη μία και ο Τζατζαράκης από την άλλη ηγήθηκαν της προσπάθειας των φιλοξενούμενων και των γηπεδούχων αντίστοιχα. Ο Μεταξάς και ο Μαρφαντάς φάνηκαν να είναι τα τελευταία χαρτιά των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα η Beer να υποκύψει στην ανωτερότητα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι θα συνεχίσουν στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα της Development!

Betsson MVP για τους Κουρκούτες αναδείχτηκε ο Γιώργος Βεϊσάκης με 23 πόντους, 16 ριμπάουντ και 2 ασιστ, ενώ από τη Beer Team ξεχώρισε ο Οδυσσέας Σούλτης με 2 πόντους, 21 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Beer Team (Μαυράκης): Καλπακίδης 6, Μαρφαντάς 12, Μαυράκης 3, Μεταξάς 12, Σούλτης 2, Τζατζαράκης 3.

Kourkoutes All Star (Σαρακινός): Βασιλόπουλος 9, Βεϊσάκης 23, Γαλαριώτης, Μανιουδάκης, Μίχος 2, Νίνος 4, Πηξομάτης 5, Σαρακινός.

Τι μας άρεσε: Η ψύχραιμη και έμπειρη διαχείριση των Κουρκουτών!