30/09/2023
Λύκοι 12 24 16 12 - 64 -
Gladiators 19 25 19 31 - 94 -

Βασίλη σταμάτα, δεν είναι πια αστείο!

Όσο περνούν τα χρόνια, ο Βασίλης Τσακίρης γίνεται σαν το παλιό καλό κρασί και μαζί με τον επίσης εξαιρετικό Δημήτρη Πρίτσο, οδήγησαν τους Gladiators στη νίκη με τελικό σκορ 64-94.

Ο Βαγγέλης Ιατρού θύμισε τα... νιάτα του και με ατομικές ενέργειες και σουτ μέσης απόστασης προσπάθησε να κρατήσει τους "γκρι" κοντά στο σκορ. Ο Πρίτσος από την άλλη μαζί με τους Μισιχρόνη και Χριστόπουλο μοιράστηκαν επιλογές και καλάθια, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 12-19 για Gladiators. Ένας καταιγισμός τριπόντων περίπου στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου από Ιατρού, Βαταλίδη και Κόκκινο... εκτόξευσε το ενδιαφέρον και το θέαμα του παιχνιδιού, με το σκορ εν τέλει να κλείνει στο 36-44 για την παρέα του Τσακίρη.

Ο Νίκος ο Κούβελας ήταν πραγματικά εξαιρετικός και αποτέλεσε το καλύτερο στήριγμα για τον Ιατρού, με τον Σάββα να ανεβαίνει και αυτός αγωνιστικά. Ο Τσακίρης όμως δεν... κοβόταν! Με καταπληκτικες προσπάθειες και... κουλ διάθεση κρατούσε τη διαφορά σε διψήφιο, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 52-63. Καμία διάθεση για να πέσει το τέμπο, έστω και αν τα ροστερ των ομάδων ήταν μικρά, με τους "Μονομάχους" να ολοκληρώνουν τη μαγική τους εμφάνιση με τη νίκη με τελικό σκορ 64-94.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Πρίτσος με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλεψιμο. Από τους Λύκους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Ιατρού με 26 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λαθάκια.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 19/42 δίποντα, 6/17τρίποντα, 8/12 βολές,30 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 28/46 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 8/10 βολές, 36 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 7 λάθη.

Λύκοι (Σάββας): Σάββας 8, Κουρούβανης 5, Κούβελας 23, Ιατρού 26, Φώτος 2.

Gladiators (Μισιχρόνης): Βαταλίδης 8, Χριστόπουλος 10, Τσακίρης 20, Πρίτσος 23, Κόκκινος 16, Μισιχρόνης 17.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!